Zmarszczki palacza – jak się ich pozbyć?

0
2278

Zmarszczki palacza pojawiają się w okolicy ust. Przyczyną ich powstawania nie jest wyłącznie palenie papierosów, składa się na nie też wiele innych czynników. Siłą rzeczy stają się widoczne na twarzy wraz z upływem czasu, ale można ten proces znacznie spowolnić. Sprawdź, jakie są domowe sposoby i zabiegi kosmetyczne ułatwiające walkę ze zmarszczkami palacza.

Dlaczego na twarzy pojawiają się zmarszczki?

Skóra marszczy się z biegiem lat, ale pierwsze oznaki starzenia mogą się pojawić nawet przed 25 rokiem życia. Wiek nie jest bowiem jedyną przyczyną, dla której tak się dzieje. Na powstawanie zmarszczek wpływ ma także dieta, za mały poziom nawodnienia organizmu, źle dobrane kosmetyki albo ich niewłaściwe stosowanie (na przykład brak w codziennej pielęgnacji produktów z SPF) czy stosowanie używek. Bardzo szkodliwe dla skóry jest też długotrwałe opalanie twarzy i narażanie się na skutki promieniowania UV.

Jeśli masz siedzący tryb życia, często jesteś narażona na stres, nie wysypiasz się albo cierpisz na przewlekłe choroby – ryzyko wcześniejszego pojawienia się zmarszczek jest u ciebie większe. Widoczne bruzdy na twarzy pojawiają się także na skutek ruchu mięśni twarzy, na przykład kiedy okazujesz emocje: śmiejesz się, marszczysz brwi albo czoło.

Czym są zmarszczki palacza?

Zmarszczkami palacza nazywa się niewielkie, pionowe wgłębienia w okolicy ust. Ten rodzaj zmarszczek dotyczy nie tylko nałogowych palaczy. Mogą być również skutkiem utraty sprężystości skóry (czyli postępującego procesu starzenia), nadmiernego opalania, częstego żucia gumy czy choćby picia napojów przez słomkę.

Brunetka z papierosem w ustach, którego chce odpalić. Na twarzy widać tzw. zmarszczki palacza.
Już samo przebywanie w zadymionych miejscach sprawia, że skóra absorbuje toksyczne substancje i szybciej się starzeje. Fot. Unsplash.com

Jak usunąć zmarszczki palacza? Domowe sposoby

Niewielkie zmarszczki wokół ust możesz zmniejszyć z pomocą domowych sposobów. Jednym z nich jest joga twarzy. Takie ćwiczenia wzmacniają mięśnie i ujędrniają skórę. Polegają na kontrolowanym napinaniu i rozluźnianiu określonych partii mięśni twarzy. Przykładem takiego treningu twarzy jest choćby gwizdanie czy wysuwanie złożonych warg do przodu na przemian z zaciskaniem ust. Jak w przypadku innych treningów, również przed jogą twarzy najlepiej wykonać rozgrzewkę. W tym celu bardzo delikatnie oklepuj najpierw określone części, a następnie całą twarz.

Innym sposobem na zmarszczki palacza, który możesz z powodzeniem wykonywać w domu jest masaż. Skup się na okolicach ust, czyli tych miejscach, w których bruzdy są najbardziej widoczne. Żeby ułatwić sobie masowanie, użyj kremu przeciwzmarszczkowego albo zwyczajnej oliwy z oliwek. Masaż w tym przypadku polega na wklepywaniu preparatu w skórę. Regularne stosowanie peelingu, maseczek czy olejków nawilżających potęguje anti-agingowe efekty.

Jak usunąć zmarszczki palacza? Zabiegi kosmetyczne

Jeśli okaże się, że domowe sposoby na zmarszczki palacza zawodzą, warto sięgnąć po zabiegi kosmetyczne. Pierwszym rozwiązaniem, jakiemu warto się przyjrzeć się zabieg wstrzykiwania kwasu hialuronowego, za pomocą którego wypełnia się zmarszczki. W ten sposób wgłębienia zostają zlikwidowane, a skóra staje się bardziej napięta i jędrna.

Innym kosmetologicznym sposobem na zmarszczki palacza jest intraceuticals. Polega on na aplikowaniu hiperbarycznego tlenu połączonego i serum. Wystarczy jeden taki zabieg, żeby zauważyć wygładzenie skóry i spłycenie zmarszczek. Na pełną kurację intraceuticals składa się z sześciu zabiegów.

Popularnym i dość znanym zabiegiem na zmarszczki palacza jest także stosowanie botoksu. Botoks to inaczej toksyna botulinowa. Nawet niewielka dawka tej substancji pomaga pozbyć się widocznych zmarszczek, nie tylko palacza. Zabieg trzeba powtarzać co pół roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here