Koronawirus sieje spustoszenie na całym globie, niemal wszystkie kraje na świecie dokładają starań, aby ograniczyć liczbę zakażeń. Jak możesz zminimalizować ryzyko zarażenia się koronawirusem?

Koronawirus – objawy

Pandemia koronawirusa opanowała cały świat, co chwilę publikowane są nowe dane dotyczące rozprzestrzeniania się choroby oraz jej tragicznych skutków. Wiele uwagi poświęca się też temu, że najbardziej narażone na koronawirusa są osoby starsze, a około 80% zakażonych przechodzi chorobę zupełnie bezobjawowo. Czy to znaczy, że nie trzeba stosować żadnych środków ostrożności? Wręcz przeciwnie! Z coraz to nowych zakątków świata dobiegają informacje o ofiarach lub ciężkim przebiegu wśród młodzieży i osób w średnim wieku. A co być może ważniejsze – zarażając się koronawirusem, możesz nieświadomie zakazić także swoich bliskich, jak choćby rodziców, dziadków czy sąsiadów.

A jakie są objawy koronawirusa? Najczęściej to wysoka gorączka, kaszel i katar, a także problemy z oddychaniem. Pamiętaj jednak, że poszczególne dolegliwości nie zawsze pojawiają się w tym samym czasie, poza tym nie wszyscy pacjenci muszą narzekać na pełen ich zestaw. Dlatego też koniecznie dowiedz się, co zrobić, aby ochronić się przed koronawirusem.

Koronawirus w Polsce – jak uniknąć zakażenia?

Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, co znaczy, że do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Fizycznie wirus najczęściej przenosi się poprzez kichanie czy kasłanie, należy jednak pamiętać, że koronawirus może utrzymywać się też przez długi czas nawet na przedmiotach. Z tego krótkiego wprowadzenia dotyczącego bytowania i procesu zarażenia wynikają rekomendowane przez Światową Organizację Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia wytyczne dotyczące zmniejszenia ryzyka zachorowania na koronawirusa.

Podstawą jest unikanie kontaktu z osobami chorymi, stąd też obecne wytyczne ze strony rządu i doskonale znana akcja #zostanwdomu. Pamiętaj jednak, że okres wylęgania się wirusa wynosi nawet 14 dni, w związku z czym zalecana jest powszechna izolacja, dlatego też wychodź z domu tylko w nadzwyczaj pilnych sprawach, jak np. kupno leków, żywności czy spełnienie innych potrzeb życiowych. Ponadto często myj ręce – przez 30 sekund, pod gorącą wodą z mydłem lub środkiem dezynfekującym. Najlepiej działa alkohol powyżej 60%, mogą być to też inne atestowane preparaty.

Bardzo istotne jest zminimalizowanie przeniesienia koronawirusa z rąk do wnętrza organizmu. Dlatego koniecznie unikaj dotykania twarzy, a w szczególności ust, nosa i oczu. Ponadto kichając lub kaszląc, zasłaniaj usta nie dłonią, a łokciem. I wreszcie odstęp – zgodnie z wytycznymi MZ, musi on wynosić co najmniej 2 metry.

To jednak nie wszystko. Koronawirus jest bardzo groźny, dlatego zadbaj o swoją odporność. Jedz dużo warzyw i owoców, zapewnij sobie właściwą dawkę aktywności fizycznej, a także unikaj alkoholu czy nikotyny. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za rozprzestrzenianie się wirusa, dlatego stosujmy się do zaleceń i ograniczmy jego występowanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here