Powszechnie wiele się mówi o tym, że kierowcy w Niemczech mają do dyspozycji dobrej jakości drogi, a także jeżdżą zgodnie z przepisami. Czasem jednak zdarza się złapać kilka punktów karnych. Dowiedz się, jak wyglądają wykroczenia drogowe i ile można mieć punktów karnych w Niemczech?

Kierowcy w Niemczech w gorszej sytuacji niż Polacy?

Z jednej strony kierowcy w Niemczech mogą poruszać się po bardzo dobrych drogach, w tym autostradach. Nie ulega wątpliwości, że to duża zaleta naszych sąsiadów, porównując ich sytuację do naszej. Niemcy są także uważani jako miłośnicy motoryzacji. Nic dziwnego, to z tego kraju często sprowadzane są pojazdy używane. Mimo wszystko zdarzają się wypadki na drodze oraz wykroczenia drogowe, które są nieuniknione w każdym kraju. Potrzebujesz dodatkowej gotówki na sprowadzenie auta? Może Ci się przydać kredyt gotówkowy.

W Niemczech można zdobyć maksymalnie 8 punktów karnych, to aż o 16 mniej niż w Polsce, biorąc pod uwagę doświadczonych kierowców. Poza tym, zbierając je, każdy otrzymuje ostrzeżenia i pouczenia. Wszystko też zależy od konkretnej sytuacji. Przykładowo, 1 punkt karny nie jest aż tak groźny, ulega przedawnieniu po dwóch i pół roku. Jeśli jednak kierowca zdobędzie ich aż 3, znikną one z historii dopiero po 10 latach.

System punktowania karnego jest zależny od wykroczenia drogowego. Wśród najczęstszych jest rozmowa przez telefon czy przejazd na czerwonym świetle. Najwyższe kary czekają kierowców, którzy prowadzą samochód pod wpływem alkoholu albo uciekają z miejsca zdarzenia. Co ciekawe, każdy zebrany punkt, ma własny termin przedawnienia. Całkowite usunięcie punktów karnych w rejestrze jest możliwe dopiero po upłynięciu okresu przejściowego, tzw. Überliegefrist. Trwa on rok po terminie przedawnienia, czyli kolejno 3,5 roku za 1 punkt karny, 6 lat za 2 punkty karne i 11 lat za 3 punkty karne.

Co grozi za punkty karne w Niemczech?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, w Niemczech można mieć maksymalnie 8 punktów karnych. Jeśli kierowca zbierze od 4 do 5, wtedy otrzymuje pierwsze upomnienie. Punkty można odrobić, biorąc udział w szkoleniu pouczającym, tzw. Fahreignungsseminar. Niestety, tego typu rozwiązanie jest płatne.

Kolejny próg to 6-7 punktów. Kierowca otrzymuje wtedy kolejne ostrzeżenie, a odrobienie ich jest niemożliwe. Trzeba naprawdę się pilnować, aby nie przekroczyć ostatniego progu, który wynosi 8 punktów. Co wtedy się dzieje? Traci prawo jazdy. Poza tym, jeśli jest on np. pracownikiem zza granicy, nie ma prawa prowadzić samochodu przez kolejne 6 miesięcy w tym kraju. Jeśli taki kierowca zostanie złapany, grozi mu mandat, a nawet rok pozbawienia wolności. Czeka Cię wyjazd do Niemiec? Kredyt gotówkowy to dobry sposób na zastrzyk gotówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here