Chcesz mieć idealnie gładką, sprężystą i wiecznie młodą skórę na twarzy i ciele? Powinnaś regularnie wykonywać złuszczanie naskórka i dbać o odpowiednie nawilżanie. Ale bez obaw, nie musisz w tym celu chodzić do kosmetyczki i wydawać fortuny na preparaty złuszczające. Poznaj nasze sprawdzone i tanie sposoby na domowy peeling, który przygotujesz w kilka chwil.
Jak działa domowy peeling do twarzy?
Peeling jest jednym z najłatwiejszych do wykonania i najskuteczniejszych naturalnych zabiegów, jakie możesz sprezentować swojej skórze. Polega na usuwaniu martwego naskórka, którego gromadzenie się na powierzchni skóry może powodować zapychanie porów, nierówności, szybsze starzenie i po prostu nieestetyczny wygląd cery. Usuwanie martwego naskórka możesz przeprowadzać na kilka sposobów, najpopularniejsze z nich to: peeling enzymatyczny i peeling mechaniczny. Efekty takich zabiegów to oczyszczenie i odświeżenie skóry, a także poprawa jej kolorytu. Dobry peeling sprzyja również poprawie krążenia i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Skóra po peelingu lepiej absorbuje także kremy i maseczki.
Domowy peeling, przygotowany samodzielnie z prostych, naturalnych składników jest najlepszym przyjacielem twojej skóry. Sama zdecydujesz, jakich produktów użyjesz do jego sporządzenia, a przecież najlepiej znasz swoją cerę i wiesz, co jej służy, a co nie. Dzięki temu masz pewność, że peeling do twarzy nie uczuli cię i nie podrażni skóry. Plusem takiego peelingu jest również jego niska cena: zrobisz go ze składników, które na pewno masz w domu i nie będziesz przepłacać za drogeryjne kosmetyki.
Jak zrobić peeling?
Domowy peeling do twarzy przygotujesz w kilka chwil, wykorzystując bardzo proste składniki. Poznaj pięć naszych sprawdzonych receptur. Sprawdź, która z nich będzie dla ciebie najlepsza. Pamiętaj jednak, żeby usunąć makijaż przed przystąpieniem do złuszczania naskórka. Jeśli twoja skóra jest podrażniona, zrezygnuj z tego zabiegu i poczekaj, aż wróci do dobrej kondycji.
Domowy peeling kawowy
Składniki:
- 3 łyżeczki fusów po wypitej kawie,
- 5 łyżeczek oliwy z oliwek,
- 1 łyżeczka cynamonu.
Z tych prostych składników przyrządzisz prosty peeling kawowy do stosowania na twarz. Jeśli chcesz, możesz dodać do mikstury odrobinę żelu pod prysznic, w ten sposób uzyskasz mieszankę do zastosowania na całe ciało.
Składniki dokładnie ze sobą wymieszaj. Zwilż lekko twarz i nałóż mieszankę. Teraz masuj buzię, wykonując okrężne ruchy. Pamiętaj, żeby omijać delikatne okolice oczu. Rób to z wyczuciem, nie za mocno, ponieważ domowy peeling kawowy może być dosyć ostry. Po kilku minutach zmyj dokładnie twarz. Pamiętaj o nałożeniu toniku i solidnej porcji nawilżania! Skóra chwilę po peelingu jest również gotowa na zastrzyk witamin z domowej maseczki na twarz.

Domowy peeling do twarzy z migdałów
Składniki:
- 1 łyżeczka drobno posiekanych migdałów,
- 2 łyżeczki jogurtu naturalnego,
- 1 łyżeczka miodu.
Domowy peeling do twarzy możesz zrobić również z migdałów. Jeśli nie znajdziesz ich w domu, możesz wykorzystać orzechy włoskie. Pamiętaj jednak, żeby posiekać je bardzo drobno.
Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i delikatnie utrzyj. Twarz starannie oczyść, usuń resztki makijażu i zwilż wodą. Nakładaj peeling i wykonuj delikatne, okrężne ruchy. Pamiętaj o omijaniu wrażliwych okolic oczu. Wystarczą 2–3 minuty takiego masażu i twarz będzie idealnie gładka. Teraz czas na zmycie peelingu, tonizację i nawilżanie skóry.
Peeling domowy z płatków owsianych
Składniki:
- 3 łyżki zmielonych płatków owsianych,
- 1 łyżka miodu,
- ciepła woda.
Jeśli chcesz rozjaśnić przebarwienia, dodaj też odrobine soku z cytryny.
Płatki owsiane zalej ciepłą wodą. Płyn powinien przykryć całkowicie płatki. Teraz odczekaj ok. 10 minut, aż „owsianka” trochę napęcznieje. Dodaj miód i wszystko wymieszaj. Gotowe!
Domowy peeling cukrowy
Składniki:
- 2 łyżeczki cukru brązowego,
- 5 łyżeczek oliwy z oliwek.
Ten peeling do twarzy powinnaś przygotowywać w tempie ekspresu. Cukier dość szybko się rozpuszcza, a chodzi przecież o to, żeby wykorzystać jego strukturę do złuszczenia skóry. Dlatego szybko połącz ze sobą składniki i od razu nakładaj na twarz. To również prosty przepis na domowy peeling do ust.
Domowy peeling z pomarańczy
Składniki:
- sok z 1 pomarańczy,
- mąka kukurydziana.
Najlepiej, jeśli sok z pomarańczy wyciśniesz własnoręcznie. Połącz go z mąką kukurydzianą tak, żeby powstała papka. Dosypuj mąki ostrożnie, żeby nie przedobrzyć. Taką mieszankę peelingującą możesz z powodzeniem stosować nie tylko na twarz, ale również na całe ciało.
Jak często stosować domowy peeling?
Każdy typ skóry ma inne potrzeby i wymaga specjalnej pielęgnacji. Dotyczy to również złuszczania. Jeśli jesteś posiadaczką cery normalnej, domowy peeling do twarzy możesz wykonywać raz w tygodniu. Jeśli masz cerę tłustą, możesz pozwolić sobie na intensywniejsze złuszczanie – dwa razy w tygodniu. Cera wrażliwa, z naczynkami i skłonna do podrażnień wymaga delikatnego traktowania, dlatego nie powinnaś jej złuszczać częściej niż raz na dwa tygodnie. Wybieraj też peelingi enzymatyczne, zamiast mechanicznych.