Jeżeli od zawsze marzyłeś o wycieczce do Afryki, to podróż do perły południa tego kontynentu, czyli RPA, może być świetnym początkiem. RPA jest najbardziej rozwiniętym i kulturowo bliskim krajom zachodu państwem afrykańskim. Jednocześnie znajdziemy tam elementy najbardziej charakterystyczne dla czarnego lądu, takie jak np. złote sawanny, czy bezkresne piaszczyste pustynie. Znajdziesz tam wszystko, czego dusza zapragnie: od wspaniałej pogody, niesamowitych plaż, ogromnej dzikiej przyrody, pysznego wina i jedzenia po zapierające dech w piersiach scenerie!

Co warto zobaczyć w czasie wizyty w Południowej Afryce?

Oczywiście RPA wycieczki są absolutnie niezapomniane, dlatego warto zaplanować swój wyjazd właśnie do tego kraju. Kiedy najlepiej zaplanować swoją wycieczkę? Mając tak wiele do zobaczenia i zrobienia w każdym miesiącu roku, nie ma złego momentu, aby odwiedzić RPA. Jeżeli celujesz w najlepszą pogodę i bogaty kalendarz imprez, zaplanuj swoją podróż do RPA w miesiącach letnich – od listopada do lutego. Afrykańska jesień (marzec-maj) i wiosna (wrzesień-październik) to tańsze loty i mniej tłumów w największych atrakcjach. W Republice Południowej Afryki każdy znajdzie coś dla siebie, ponieważ to kraj niezwykle różnorodny. Z jednej strony mamy skaliste góry Drakensberg, które będą celem wszystkich miłośników wędrówek i trekkingu. Z drugiej strony mamy wybrzeże rodem z amerykańskich filmów, na którym nie brakuje surferów korzystających ze wzburzonych fal. RPA obfituje także w botaniczne oraz krajoznawcze atrakcje. Wystarczy wymienić tutaj kotlinę Kalahari, czy Park Narodowy Krugera.

Bucket list na wycieczkę do RPA

Zawsze wybierając się w podróż, a szczególnie do tak wielkiego i obfitującego w atrakcje kraju, warto przygotować sobie podstawową listę miejsc, które chcemy odwiedzić. Jakie są najważniejsze i najbardziej znane RPA zabytki? Jeżeli planujecie odwiedzić stolicę kraju Pretorię, to warto zwiedzić budynek rządu, czyli Union Buildings. Ten zabytek ma także swój ważny element symboliczny, ponieważ jest symbolem pojednania dwóch przez lata skłóconych narodów – Anglików i Burów. W Kapsztadzie, czyli drugim co do wielkości mieście kraju również znajdziemy ważne zabytki nawiązujące do burzliwej historii kraju. Jest nim Pomnik Języka Afrykaans, który znajduje się na wzgórzu w pobliżu dzielnicy Paarl. W Kapsztadzie znajdziemy także Muzeum Języka Afrykanerów poświęcone kulturze tej grupy etnicznej. Jeżeli interesuje nas bardziej przyroda i atrakcje naturalne, to warto na swojej liście zapisać Górę Stołową, która znajduje się na liście Cudów Świata Unesco. To przedziwna mozaika różnych gatunków zwierząt i roślin. Jednocześnie z tego miejsca będziemy mogli także podziwiać piękny widok na cały Kapsztad i otaczającą go zatokę.

Johannesburg – największe atrakcje

Ważnym miejscem na mapie Republiki Południowej Afryki jest Johannesburg. Znajdziemy tutaj np. poruszające muzeum utworzone w domu Nelsona Mandeli. To miasto, w którym toczyła się dużą część wydarzeń związanych z wyzwalaniem kraju z tego systemu apartheidu, dlatego będąc w Johannesburgu warto odwiedzić muzeum tematyczne poświęcone temu rozdziałowi w historii RPA. Johannesburg to miasto swego czasu cieszące się złą sławą, gdzie zazwyczaj przyjeżdżało mniej turystów, ale dzisiaj to już się powoli zmienia. Będąc w mieście na pewno warto poświęcić chwilę na wjazd windą na najwyższy budynek na całym kontynencie afrykańskim, czyli Hotel Carlton. Na 50 piętrze budynku jest specjalny taras widokowy, z którego rozpościera się niesamowity widok na całe miasto. Warto także odwiedzić Muzeum Hectora, które zlokalizowane jest w dzielnicy Soweto, w której znajduje się także wspomniany dom Nelsona Mandeli, czy drugiego słynnego bojownika o prawa człowieka Desmonda Tutu. Ten biskup, podobnie jak Mandela walczył z apartheidem, za co został w 1984 roku uhonorowany Pokojową Nagrodą Nobla.

Kuchnia i kultura RPA

Nie sposób myśleć o wycieczce do RPA bez kontekstu niezwykłej mozaiki kultur i narodów, które składają się na ten kraj. Wystarczy wspomnieć, że w kraju jest aż 11 oficjalnych języków, które na co dzień mieszają się na ulicach miast. Przez lata różnice etniczne i kulturowe były powodem tragicznej historii mieszkańców tego kraju. Aby wczuć się w klimat Republiki Południowej Afryki, można przed podróżą obejrzeć najbardziej znane filmy, w których akcja toczy się w tym kraju. Dwa dobre tytuły to Invictus z Morganem Freemanem oraz Goodbye Bafana o życiu słynnego przywódcy Nelsona Mandeli. A jakie są najważniejsze kulinarne potrawy dla RPA? Będąc w tym kraju, warto spróbować stopy kurczaka, czyli maotwana, tradycyjne flaki zwane tutaj tripe, czyli wieprzowe nogi trotters, które zazwyczaj są podawane z parowanym chlebem lub papką kukurydzianą. Szczególnie w dużych miastach RPA dostępna jest szeroka oferta nowoczesnych restauracji, które kuszą modernistycznym menu, ale na pewno warto spróbować także tradycyjnej kuchni tego kraju!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here