Zero waste – jak się tego nauczyć? Podstawowe zasady

0
2114

Zero waste to angielska nazwa określająca po prostu: „brak marnowania” i tendencję do produkowania jak najmniejszej ilości śmieci. Skutkiem takiego stylu życia jest oczywiście troska o planetę i jak najmniejsze jej zanieczyszczanie. Na początku może się wydawać, że wprowadzenie w życie zero waste będzie trudne, ale tak naprawdę wystarczy kilka prostych czynności, które będziesz wykonywać codziennie.

Zero waste na co dzień

Być może wielu ludziom wydaje się, że życie zgodnie z zasadami zero waste jest niemożliwe. Trudno bowiem samodzielnie uprawiać żywność albo kupować ją bezpośrednio od rolnika. Czasami wyzwaniem okazuje się już samo znalezienie sklepu spożywczego, w którym sprzedaje się z zachowaniem ekologicznych zasad (na przykład z żywnością na wagę).

Już samo pamiętanie o materiałowej siatce na zakupy, workach na pieczywo czy butelkach na mleko – jest nie lada wyzwaniem. Męczące może być też zabieranie ze sobą pustych pojemników i dźwiganie ich z powrotem do domu. Jeśli lubisz ezakupy, czekają Cię też trudności związane z wysyłkami. Mało kto jest gotowy zapakować przesyłkę w ekologiczne materiały albo po prostu wysłać ją luzem.

Pamiętaj jednak, że życie zerowastera nie składa się jedynie z ekologicznych zakupów. Materiałowe siatki i szklane butelki na wodę stały się symbolem tego ruchu, ale w nurcie nieprodukowania śmieci nie chodzi tylko i to.

Generowanie śmieci i zanieczyszczeń odbywa się także, kiedy kupujesz ubrania, ogrzewasz mieszkanie, dbasz o codzienną higienę, przemieszczasz się, pracujesz, a nawet podczas korzystania z uroków życia społecznego i kulturalnego. Od zastanawiania się nad tym, jak bardzo szkodliwe dla planety jest ludzkie istnienie może rozboleć głowa. Czy nie lepiej byłoby zatem w ogóle nie przychodzić na świat? Zerowasterzy na szczęście znaleźli sposób na to, jak w prostej liście 5 zasad zamknąć podstawy swojej filozofii.

Płatki kosmetyczne wielokrotnego użytku i bambusowy pojemnik. To przedmioty charakterystyczne dla filozofii zer warte.
Dbanie o higienę osobistą w duchu zero warte wymaga stosowania jak największej liczby przedmiotów wielokrotnego użytku, np. płatków kosmetycznych. Fot. Unsplash.com

5R – zasady zero waste

Refuse – odmawiaj

Wyrażaj swoją niezgodę na postępujące zanieczyszczenia. Możesz to robić bardzo prosto: odmawiaj ulotek reklamowych, opakowań jednorazowych, a także wszelkich towarów, o których wiesz, że powstały ze szkodą dla środowiska. Możesz zacząć od zainteresowania się tym, co oferuje moda ekologiczna.

Reduce – ograniczaj

Zmniejszaj liczbę przedmiotów, którymi się otaczasz. Kupuj tylko to, czego naprawdę potrzebujesz i zamierzasz używać. Staraj się stworzyć przestrzeń, w której znajduje się tylko to, co jest Ci niezbędne do życia.

Reuse – używaj ponownie

Staraj się używać jak najmniej jednorazowych rozwiązań. Postaw na wielorazowe opakowania, zamiast nietrwałych plastikowych. W słoikach po ogórkach możesz przechowywać inne przetwory albo zabierać je ze sobą na kolejne zakupy. Zamiast kupować kawę na wynos w kubku, poproś o przygotowanie jej do termosu. Może uda ci się nawet zmienić przyzwyczajenia związane z higieną osobistą. Kup maszynkę wielorazową, kubeczek menstruacyjny, pastę cukrową do depilacji.

Staraj się dać drugie życie nawet takim przedmiotom, które na pierwszy rzut oka są śmieciami. W szklanej butelce po oleju możesz na przykład przechowywać nalewkę. Dziurawy garnek może zastąpić doniczkę, a rolki pa pierze toaletowym są świetnym sposobem na utrzymywanie kabli w porządku.

Recycle – segreguj i przetwarzaj

Pamiętaj, że nawet to, co uznasz za śmieć można przetworzyć i wykorzystać ponownie. Żeby tak się jednak stało, musisz zadbać o odpowiednią segregację i zostawienie śmieci w odpowiednich punktach. Samodzielnie też możesz przetwarzać przedmioty, które z pozoru do niczego się nie nadają. Stare prześcieradło może być na przykład materiałem na torby na zakupy.

Rot – kompostuj

Odpadki organiczne mogą stać nawozem do uprawy roślin. Kompostuj je, otrzymując w ten sposób energię albo naturalne nawóz. Do kompostownika mogą trafić również: drewniana szczoteczka do zębów czy konopny zmywak do naczyń.

Pamiętaj, że nawet małe kroki w kierunku eco stylu życia przynoszą ogromną ulgę naszej planecie. Wystarczy, że przestaniesz używać jednorazowych woreczków i reklamówek, a w torebce zawsze będziesz miała materiałową siatkę na zakupy wielokrotnego użytku. Zacznij właśnie od takich małych kroków, ale dbaj o nie każdego dnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here