Wybór materiałów do wykończenia elewacji wcale nie jest łatwy. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym, co będzie najlepiej podkreślać bryłę budynku, a także pasować do otoczenia, wszak wpisanie domu w krajobraz jest istotne. Elewacja może być utrzymana w stylu tradycyjnym lub nowoczesnym i dopełniać tę wykorzystaną we wnętrzu domu bądź stanowić swoisty kontrast. Zatem jak wykończyć elewację? Czy wybrać materiału naturalne takie jak kamień czy drewnopodobne? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Dobór wykończenia elewacji do bryły budynku

Nowoczesne budynki często mają prostą bryłową formę. Rezygnuje się ze spadzistych dachów, na rzecz tych płaskich na których urządza się np. zielone tarasy. Wykończenie takich domostw powinno podkreślać geometryzm. Zatem świetnie sprawdzą się wielkoformatowe płyty ceramiczne, ale równie dobrze można wybrać panele drewnopodobne. W jednym i drugim przypadku trzeba zadbać o wypełnienie spoin. W przypadku płyt drewnopodobnych stosuje się specjalny klej, natomiast płyty ceramiczne wypełnia się fugą mrozoodporną. Jedno i drugie wykończenie ma sporą zaletę. Nie trzeba impregnować płyt, co jest dość problematyczne w przypadku materiałów naturalnych takich jak kamień elewacyjny klink.pl, wszak nie chce się by pomiędzy spoinami pojawiła się pleśń czy grzyb, a także niechciany mech. Jeśli bryła budynku jest bardziej urozmaicona, tzn. zawiera okrągłe czy narożne wieżyczki, przywodzące na myśl średniowieczne zamki, to zdecydowanie dobrym materiałem do jego wykończenia będzie kamień.

Elewacja w tradycyjnym stylu rustykalnym – kamień czy panele drewnopodobne?

Decydując się na stylistykę rustykalną, która doskonale prezentuje się na malowniczej wsi, trzeba wybrać odpowiednie wykończenie elewacji. Choć cegła klinkierowa będzie jak najbardziej odpowiednia, to można wybrać również kamień bądź drewno. Nie obędzie się tu bez impregnacji przed montażem, a także okresowym powtarzaniem tego zabiegu. Trwałe kamienie elewacyjne mogą być montowane na kotwach, dzięki którym efekt może cieszyć oczy przez długie lata. Do stylistyki rustykalnej warto wybrać łupek kwarcytowy, gdyż posiada on niejednorodną kolorystykę. Może być szary, posiadać czerwonkawy lub brązowy odcień, albo wszystkie wymieszane. Taki efekt doskonale pasuje do domów stylizowanych na wiejskie dworki. Kamień elewacyjny można połączyć z drewnem, co także będzie przywodzić na myśl tradycyjne chaty. Choć panele drewnopodobne mogą je idealnie imitować, to jednak dla uzyskania autentycznego efektu, warto zainwestować w materiał naturalny.

Elewacja w skandynawskiej stylistyce – jak ją zaplanować?

Natura i odwołania do niej są także nieodłącznym elementem stylu skandynawskiego. Ponieważ krajobraz wybrzeży skalnych, a także lasów jest dla tych rejonów charakterystyczny, to chcąc oddać jego ducha, warto zdecydować się na połączenie kamienia elewacyjnego i drewna. Pionowe panele drewniane i kamień na cokole to jedna z możliwości, ale można także zdecydować się na ciekawe rozwiązanie, a mianowicie połączenie drewna z przeszkleniami, co doskonale sprawdza się w przypadku domów pasywnych, charakterystycznych dla Skandynawii, zwłaszcza Szwecji. Również w Polsce coraz większą wagę przywiązuje się do dbałości o środowisko, zwłaszcza, że przy budowie domów energooszczędnych i pasywnych można zyskać dofinansowanie. Wybierając stylistykę skandynawską elewacji, warto zwrócić uwagę na otaczający krajobraz, jeśli dominują lasy i pola, to mimo że sąsiadujące domy utrzymane są raczej w tradycyjnym stylu i pokryte tynkiem, to dom będzie doskonale prezentował się na ich tle.

Jak podkreślić industrialny charakter budynku?

Bardzo modny w ostatnich latach stał się styl industrialny. Nowoczesne lofty z meblami w stylu DIY stworzonymi np. z palet drzewnych to już nie nowinka, a coraz częstsze częste rozwiązanie. Wielu inwestorów wykończenie elewacji pozostawia na sam koniec, chcąc jeszcze przed końcowym szlifem wprowadzić się do budynku. Jeśli chodzi o styl industrialny, to doskonale pasować będzie beton architektoniczny. Takie płyty na ścianach są idealnie podkreślają surowy charakter elewacji. Można również wykorzystać drewno lub płyty drewnopodobne. Te ostatnie mogą być specjalnie postarzane, co zapewni jeszcze lepszy efekt. W przypadku stylu industrialnego nie trzeba również stronić od kamienia elewacyjnego, gdyż przynajmniej jako akcent na filarach czy też fasadzie budynku jak najbardziej świetnie się sprawdzi.

Wybór pomiędzy kamieniem elewacyjnym, a panelami drewnopodobnymi pozostawiamy wam. Obydwa rozwiązania mogą świetnie się prezentować, z powodzeniem można również je łączyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here