Trudno wyobrazić sobie dzisiejszą medycynę bez antybiotyków. Przy infekcjach o podłożu bakteryjnym okazują się po prostu niezastąpione. Niestety, kuracja przy użyciu antybiotyku nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm, bo zwalczając bakterie odpowiedzialne za infekcję, wyjaławia również naturalną mikroflorę bakteryjną jelit.

Efekt? Osłabienie organizmu i – bardzo często – nieprzyjemności żołądkowo-jelitowe, takie jak biegunka. Po antybiotyku warto więc tymczasowo wprowadzić do swojej diety pewne zmiany, które odciążą układ trawienny i wspomogą funkcjonowanie mikroflory bakteryjnej jelit. Dlaczego warto przyjmować dobry probiotyk dla dorosłych już w trakcie antybiotykoterapii i po jakie produkty spożywcze warto sięgać, by szybko wrócić do pełni sił?

Probiotyk – przed czy po antybiotyku?

Probiotyk (dla dorosłych w formie kapsułek, dla dzieci także pod postacią kropli) często zalecany jest przez samych lekarzy, którzy przepisują antybiotyk. Przebadane szczepy bakterii probiotycznych pomagają bowiem wspierać naturalną mikroflorę bakteryjną jelit. Probiotyki warto stosować przed czy po antybiotyku?

Lekarze zazwyczaj zalecają przyjmowanie preparatów probiotycznych równolegle z antybiotykiem – najlepiej wieczorem, przed położeniem się do łóżka, po ostatniej dziennej dawce leku. Ale wybrany probiotyk dla dorosłych warto brać jeszcze przez kilka tygodni po zakończeniu antybiotykoterapii.

Co jeść po antybiotykoterapii?

Antybiotykoterapia niesie ze sobą różne nieprzyjemności. Nie dość, że osłabia organizm, wyjaławia mikroflorę jelit, to jeszcze podczas jej stosowania może pojawić się biegunka. Po antybiotyku zdarza się to dość często. By nie obciążać dodatkowo układu trawiennego, warto na jakiś czas wprowadzić do swojej diety pewne zmiany.

Tłuste i ciężkostrawne potrawy, takie jak smażone steki i burgery, w tym czasie raczej Ci nie posłużą – lepiej zastąpić je np. gotowaną na parze razem z bukietem warzyw piersią kurczaka. Postaraj się też unikać tłustych sosów i zapiekanych dań z dużą ilością sera, a także fast foodów. Dobry wpływ na osłabiony układ pokarmowy mają z kolei gorące, delikatne zupy warzywne (szczególnie te kremowe). Podczas ich przygotowywania należy jednak zachować ostrożność, by nie przesadzić z przyprawami – zbyt duża ich ilość może podrażniać żołądek i jelita.

Po ustąpieniu biegunki i innych nieprzyjemności jelitowych warto przyrządzać sobie świeżo wyciskane soki oraz smoothies ze świeżych owoców i warzyw – dostarczą Ci mnóstwa witamin i minerałów, tym samym wspierając osłabiony po antybiotyku organizm. Możesz też sięgać po produkty zawierające naturalne probiotyki, takie jak kiszonki i fermentowane produkty mleczne – kefiry, jogurty i maślankę. W ten sposób dodatkowo wesprzesz funkcjonowanie naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here