Kto powinien udać się do optometrysty?

0
935

Wzrok mamy tylko jeden, dlatego warto o niego dbać – zdanie to słyszał chyba każdy z nas, w którymś momencie swojego życia. Jest ono jednak jak najbardziej prawdziwe. Dbając o wzrok już od najmłodszych lat możemy uniknąć wielu poważnych chorób oczu, a nawet noszenia okularów. Pamiętanie o kilku podstawowych zasadach jest pomocne, aby przeciwdziałać zespołowi suchego oka, który powoli staje się coraz powszechniejszym problemem cywilizacyjnym. Jak więc dbać o wzrok zarówno w młodszym, jak i starszym wieku?

Regularne badania u okulisty

Obowiązkiem zarówno seniorów, jak i młodych ludzi są regularne badania u okulisty. Raz w roku tego specjalistę powinien odwiedzić każdy z wadą wzroku, kto ukończył 60 rok życia oraz jeżeli w jego rodzinie występowały poważne choroby oczu, takie jak jaskra czy zwyrodnienie plamki żółtej. Jeszcze częściej na regularne badania powinni decydować się osoby chore na nadciśnienie lub cukrzyce oraz uzależnione od papierosów. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wiele poważnych chorób wzroku jest bardzo podstępnych i przez wiele lat potrafi nie dawać żadnych objawów, siejąc spustoszenie w narządach wzroku. Tylko rutynowe badania, które przeprowadza okulista lub dobry optometrysta Warszawa pozwolą wykryć je w początkowym stadium, a następnie podjąć leczenie w celu zatrzymania procesu degeneracyjnego.

Zdrowe nawyki żywieniowe

Odpowiednia dieta ma wpływ na cały nasz organizm – również na kondycję oczu. Gdy posiłki są dobrze zbilansowane przyczyniają się do ograniczenia wielu chorób, pojawiających się wraz z wiekiem. Czego nie powinno zabraknąć w jadłospisie każdego z nas? Między innymi przeciwutleniaczy, takich jak luteina i zeaksantyna. Są to substancje pochodzenia naturalnego, które występują jako barwnik roślinny i gromadzone są w siatkówce oka. Ich bogatym źródłem jest między innymi kukurydza, brukselka, brokuły, papryka czerwona, szpinak, jarmuż oraz sałata.

Liczne badania naukowe pokazują, że obecność tych składników w diecie naprawdę ma kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o kondycję naszych oczu. Luteina oraz zeaksantyna zabezpieczają oko przed działaniem sztucznego światła oraz pozytywnie wpływają na wzrost gęstości pigmentu plamki żółtej, co przyczynia się do zauważalnej poprawi ostrości widzenia – według niektórych badań, regularne spożywanie tego składnika pozwala zredukować niemal o połowę ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej.  Co więcej, wymieniowe przeciwutleniacze pełnią również funkcję ochronną i hamują proces zmętniania soczewki, przyczyniający się do powszechnej niemal u wszystkich seniorów zaćmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here