Przyczyn niepłodności może być bardzo wiele. W dużej części przypadków problem leży po stronie kobiet i schorzeń, z którymi się zmagają. Najczęściej występujące choroby układu rozrodczego, które uniemożliwiają zapłodnienie to: endometrioza, mięśniaki macicy, defekty anatomiczne układu rozrodczego, zespół policystycznych jajników, zaburzenia hormonalne oraz inne stany zapalne macicy i przydatków.

Jak choroby kobiece wpływają na płodność?

Schorzenia układu rozrodczego mogą mieć katastrofalne przełożenie na zapłodnienie czy zagnieżdżenie zarodka. Najczęściej w ogóle nie dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej lub komórki jajowe są zdegenerowane, niedojrzałe lub złej jakości. Istnieją naturalne i farmakologiczne sposoby poprawy jakości komórek jajowych, ale jest to proces długotrwały i nie gwarantuje sukcesu. Dla wielu par w takich przypadkach jedynym rozwiązaniem jest procedura zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem dawczyni komórek jajowych. I choć decyzja ta bywa trudna, często jest to jedyna droga do upragnionego macierzyństwa.

Na czym polega dawstwo komórek jajowych?

Dawstwo komórek jajowych to coraz popularniejsza procedura w klinikach leczenia niepłodności. Prowadzą one tzw. bank komórek jajowej od dawczyń, które dobrowolnie zgadzają się na oddanie swoich komórek do adopcji. Nie są to jednak przypadkowe osoby. Dawczyni komórek jajowych musi spełnić szereg restrykcyjnych wymagań. Do najważniejszych należą: młody wiek, bardzo dobry stan zdrowia, brak uzależnień. Podczas procedury pobierania komórek jajowych od dawczyni tworzy się również jej fenotyp, który uwzględnia: budowę ciała, wzrost, kolor oczu, kolor włosów, rysy twarzy. Wszystko po to, aby przyszli rodzice mogli uzyskać najwyższą zgodność pomiędzy dawczynią a biorczynią komórki jajowej.

Popularność dawstwa komórek jajowych

W procedurze zapłodnienia pozaustrojowego coraz częściej korzysta się z dawców nasienia oraz dawczyń komórek jajowych. Zróżnicowanie chorób u przyszłych rodziców sprawia, że bardzo często procedura in vitro jest nieskuteczna i kończy się kolejnym rozczarowaniem. Restrykcyjna kwalifikacja dawczyń komórek jajowych, całkowita anonimowość i doskonałe dopasowanie cech fenotypowych sprawiają, że przyszli rodzice z coraz mniejszymi obawami podchodzą do tego typu procedur, a kliniki leczenia niepłodności osiągają coraz więcej sukcesów w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here