Koronawirus w Polsce jest już od dłuższego czasu. Co należy wiedzieć, aby zminimalizować ryzyko zachorowania? Poznaj najważniejsze informacje o COVID-19!

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Koronawirus (COVID-19) przenosi się drogą kropelkową, czyli w praktyce najczęściej poprzez kichanie lub kasłanie. W ten sposób rozpryskiwana jest w powietrzu ślina lub wydzielina nosowa, która zawiera w sobie koronawirusa. Ponadto do zakażenia może dojść w wyniku kontaktu z powierzchnią, na której znajduje się koronawirus i następnego dotknięcia nosa, ust lub oczu. To właśnie ze sposobów rozprzestrzeniania wynika większość zasad minimalizowania ryzyka zarażenia koronawirusem.

Koronawirus – objawy

Najczęstsze objawy koronawirusa to kaszel, wysoka gorączka, różnego rodzaju problemy z oddychaniem (np. duszności) i katar. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do chociażby grypy objawy koronawirusa nie muszą pojawiać się nagle, a do tego ich nasilanie zwykle jest dość powolne. U części pacjentów nie odnotowano też kataru, niektórzy chorzy skarżyli się natomiast na utratę smaku i powonienia. Nie możesz też zapominać, że okres wylęgania się wirusa może wynosić nawet 14 dni. Oznacza to, że aż tyle czasu niekiedy upływa od zarażenia do wystąpienia pierwszych objawów. W tym okresie potencjalny chory może jednak zarażać innych.

Jak chronić się przed zakażeniem koronawirusem?

Przede wszystkim zachowaj spokój i nie wpadaj w panikę. Zdrowy rozsądek oraz przestrzeganie podstawowych zasad w zdecydowanej większości zapobiegają zarażeniu koronawirusem. Najlepiej jest oczywiście unikać kontaktu z chorymi, jednak to bardzo trudne z uwagi na wspomniany już długi okres wylęgania. Dlatego też należy często myć ręce ciepłą wodą z mydłem lub środkiem do dezynfekcji, które zabijają wirusa. Zgodnie z zaleceniami trzeba to robić przez 30 sekund. Ponadto staraj się przestrzegać zasad kwarantanny i opuszczaj dom lub mieszkanie tylko w naprawdę pilnych sprawach. Zachowaj odstęp wynoszący co najmniej 2 metry, a kaszląc lub kichając, zasłaniaj twarz łokciem zamiast dłonią. Bez uprzedniej dezynfekcji nie dotykaj też oczu, nosa i ust.

Ponadto zaleca się stosowanie rękawiczek ochronnych i masek, co zapobiega rozprzestrzenianiu się wirusa. Zadbaj również o swoją dietę – niech twój jadłospis będzie bogaty w warzywa i owoce, które wzmocnią odporność, możesz też przyjmować suplementy diety (oczywiście zgodnie z zaleceniami). Unikaj natomiast alkoholu, nikotyny i innych substancji, które charakteryzują się niekorzystnym oddziaływaniem na układ immunologiczny lub oddechowy.

Koronawirus w Polsce

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce został zdiagnozowany 4 marca, od tego czasu liczba zakażonych i ofiar stopniowo wzrasta. Dlatego też należy na bieżąco śledzić rozporządzenia rządu oraz Ministerstwa Zdrowia mające na celu zahamowanie pandemii. Przestrzegaj zaleceń, by w ten sposób zmniejszyć ryzyko zachorowania i nie tworzyć potencjalnego zagrożenia dla siebie, a także innych – w tym twoich bliskich znajdujących się w podwyższonej grupie ryzyka, np. rodziców czy dziadków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here