Freelancer – plusy i minusy bycia wolnym strzelcem

0
2101

Koniec z wychodzeniem codziennie do pracy! Od teraz wystarczy, że wyjdziesz z łóżka i już możesz zacząć zarabiać pieniądze. Dobre łącze internetowe, szybki komputer oraz kilka konkretnych umiejętności – to wszystko, czego potrzeba, żeby pracować jako freelancer. Tak myśli wiele osób. Ale czy na pewno praca wolnego strzelca jest taka przyjemna, a co ważniejsze – odpowiednia dla każdego? Zobacz, jakie są plusy i minusy freelancingu.

Jak pracuje freelancer?

Freelancer to osoba, która utrzymuje się z realizacji zleceń. Sama pozyskuje swoich klientów i troszczy się o kwestie podatkowe. Nie trzeba prowadzić działalności gospodarczej do tego, żeby zarabiać pieniądze z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy zarejestrować się na specjalnych platformach dla freelancerów i rozliczać się na podstawie umów cywilno-prawnych. Wolnymi strzelcami mogą siebie nazywać także influencerzy czy szafiarki, czyli osoby, które zarabiają pieniądze przede wszystkim dzięki internetowi.

Jednak nie każdy, kto pracuje w domu jest freelancerem. Bycie wolnym strzelcem to nie to samo, co praca zdalna. Osoba, która wykonuje swoje obowiązki z domu, ale listę codziennych zadań otrzymuje od szefa, nie jest freelancerem. Różnica polega bowiem na tym, w jaki sposób pozyskuje się klientów. Takie właśnie poczucie niepewności i stałe zabieganie o kolejne zlecenia jest jednym z minusem pracy jako wolny strzelec. Jakie są zalety tej formy zatrudnienia?

Na białym biurku stoi mały biały zegarek, leży długopis, notes i telefon. Te przedmioty oddają codzienność pracy jako freelancer.
Jeśli pracujesz jako freelancer, sam decydujesz o tym, kiedy i jak długo chcesz pracować. Fot. Unsplash.com

Plusy pracy jako wolny strzelec

Praca jako freelancer ma bardzo wiele zalet, za sprawą których coraz więcej osób decyduje się właśnie w taki sposób zarabiać pieniądze. Do najważniejszych należy ogromne poczucie niezależności. Możesz wyzwolić się z okowów bycia czyimś podwładnym. Sam zarządzasz swoim czasem, listą obowiązków i stawką godzinową. Masz też bardzo dużą swobodę w zakresie wolnego czasu i możliwości wyjechania na urlop. Jeśli znudziło ci się domowe biuro, zawsze możesz wybrać się z komputerem do parku albo kawiarni. Lubisz dłużej poleżeć w łóżku? Zaczynaj pracę później. Najważniejsze to oddać zlecenie w terminie, a to, jak długo zajmie Ci jego realizacja i kiedy zechcesz to zrobić – zależy wyłącznie od ciebie.

Minusy pracy jako wolny strzelec

Bycie freelancerem nie jest jednak dla każdego. Dobra samoorganizacja i umiejętność pozyskiwania nowych klientów nie należą do najłatwiejszych. Musisz mieć bardzo dużo samozaparcia i dobre umiejętności organizacyjne, żeby zarabiać przyzwoite pieniądze jako wolny strzelec. Pamiętaj również o konieczności zbudowania sobie renomy tak, żeby nowi klienci chcieli korzystać z twoich usług.

Cienie bycia freelancerem to także fakt, że przed komputerem spędza się naprawdę dużo czasu. Mało kto może sobie pozwolić na zamknięcie laptopa po 8 godzin o oddanie się błogiemu odpoczynkowi. Liczą się w końcu zrealizowane zlecenia, a nie czas spędzony przed ekranem. Naucz się więc sprawnego zarządzania sobą w czasie, żeby uniknąć poczucia przywiązania do biurka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here