Freelancer – jak pracuje i ile można na tym zarobić?

0
2077

Marzy ci się praca bez wychodzenia z domu? Masz dosyć ciągłego otrzymywania od kogoś poleceń i wolisz samodzielnie wyznaczać sobie zadania? Być może zainteresuje cię praca jako freelancer? Wolny strzelec sam jest sobie sterem, żeglarzem i okrętem, według statystyk najczęściej może pozwalać sobie na spontaniczne wakacje i sam decyduje o tym, kiedy i jak długo pracuje. Brzmi interesująco? Sprawdź, na czym polega taka praca.

 

Freelancer wanna be, czyli jak pracuje wolny strzelec?

Pierwszy raz określenia „freelancer” użył Walter Scott w XIX w. To kombinacja dwóch słów „free” i „lance”, jaka wówczas odnosiła się przede wszystkim do rycerzy z lancami, którzy łapali się rozmaitych prac dorywczych zamiast pełnić stałą służbę pod jednym sztandarem. Dzisiaj w ten sposób nazywa się wolnych strzelców, czyli osoby, które samodzielnie pozyskują swoich zleceniodawców, obsługują ich, wykonując konkretne usługi, dopełniają formalności księgowych i rozliczają swoje podatki. Często pracę freelancera myli się z pracą zdalną, ale te dwa pojęcia (choć bliskie sobie nawzajem) nie są równoznaczne. Osoba, która pracuje zdalnie ma stałego zleceniodawcę, ale zamiast przychodzić codziennie do biura, swoje obowiązki realizuje, siedząc przed komputerem, gdziekolwiek zechce. Z kolei freelancer również może pracować z dowolnego miejsca na świecie, ale sam zdobywa swoich zleceniodawców i rzadka są to te same osoby.

Zainteresowanie tego typu pracą stale rośnie, ale badania wskazują, że za 10 lat ten rodzaj zatrudnienie będzie wybierała już połowa Amerykanów. Na Starym Kontynencie także nie brakuje osób, które uprawiają freelancing. Trzeba jednak pamiętać, że pełne samostanowienie o sobie w zakresie pracy wiążę się z koniecznością zbudowania swojej renomy, a dopiero w ślad za nią (raczej nie odwrotnie) przyjdą duże pieniądze.

Mężczyzna pracujący przy komputerze jako freelancer.
Żeby rozpocząć pracę jako freelancer, potrzeba komputera, dostępu do internetu i kilku konkretnych umiejętności. Fot. Unsplash.com

Kto może zostać freelancerem?

Freelancer to bardzo popularny zawód przede wszystkim wśród ludzi młodych. Influencer, szafiarka, YouTuber czy gwiazda TikToka to nie tylko nader modne współcześnie zawody, ale także super dochodowe. Nie trzeba jednak zyskiwać popularności w świecie mediów społecznościowych, żeby zarabiać pieniądze jako freelancer. Wystarczy mieć konkretne umiejętności, takie jak: projektowanie stron internetowych, tworzenie grafik, pisanie tekstów czy marketing internetowy. Każda z takich osób może swoją wiedzę i umiejętności „sprzedawać” na portalach dla freelancerów albo wykonywać zlecenia, korzystając ze znajomości. Takie wykorzystywanie kontaktów do celów zarobkowych nazywa się networkingiem i jest potężną techniką biznesową i przyda się każdemu, kto próbuje swoich sił jako przedsiębiorca.

Tak, freelancer musi odznaczać się przedsiębiorczością i tak zwaną „smykałką do interesów”. Bez tego trudno mu będzie przetrwać w warunkach wymagających stałego pozyskiwania klientów. Z miesiąca na miesiąc trzeba od nowa planować budżet i rozkład zajęć, a do tego potrzeba także umiejętności organizacyjnych. Czasami zmieszczenie w czasie jednej doby realizacji kilku zleceń, pozyskania kolejnych klientów i próby niezaniedbywania przy tym obowiązków domowych – jest zadaniem karkołomnym. Jak każdy zawód freelancer ma plusy i minusy, ale pozytyw muszą przeważać w tym zestawieniu, skoro tę ścieżkę kariery wybiera coraz więcej osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here