Produktywność w pracy – 7 zasad, które musisz wprowadzić

0
1874

Zdarza ci się mówić: „nie dzisiaj”, „praca nie zając”, „zrobię to innym razem”? Wiele osób tak robi. Czasem po prostu natłok obowiązków jest za duży, środowisko nie sprzyja skupieniu, a kondycja zdrowotna nie jest najlepsza – to wszystko może sprawiać, że twoja produktywność nie jest wysoka. Wtedy zaczynasz odwlekać obowiązki i przestajesz osiągać sukcesy. Jak to zmienić? Poznaj 7 porad, dzięki którym zwiększysz swoją wydajnosć w pracy.

Czym tak naprawdę jest produktywność?

Produktywność to inaczej wydajność, skuteczność podczas pracy. Większość encyklopedycznych definicji wskazuje, że jest to „wartość produkcji wytworoznej w określonym czasie przez jednego pracownika”. Im większa produktywność, tym więcej jesteś w stanie zrobić w krótszym czasie. Ale bez obaw, nawet jeśli teraz nie jesteś championem wydajności, możesz to zmienić. Poznaj 7 prostych rad, których regularne wcielanie w życie sprawi, że twoja produktywność wskoczy na wysoki poziom.

Pierwsza zasada produktywności – wyznaczaj cele i nadawaj im priorytety

Tę zasadę zna każdy freelancer, ale jeśli masz inny tryb pracy, również powinnaś o niej pamiętać. Wyznaczaj sobie cele, zapisuj je i dziel na zadania. Każdemu z nich nadaj priorytet tak, żebyś już na pierwszy rzut oka wiedziała, które jest najwazniejsze. Te czaso- i pracochłonne najlpeiej wykonać od razu, na początku dnia. Często zdarza się, że dzień pracy rozpoczynamy od mniej istotnych zadań, licząc, że zajmą mniej czasu, ale nim się obejrzymy już zbliża się koniec dnia roboczego i na najważniejsze sprawy zabrakło czasu.

Druga zasada produktywności – duże projekty rozbijaj na mniejsze

Duże projekty zwykle budzą w nas stres, niepewność, obawę, że nigdy nie wygrzebiemy się z tej pracy. Dlatego warto cele, których realizacja wymaga wykonania wielu zadań i zajmie dużo czasu, podziel na etapy i przygotuj harmonogram ich realizacji. Dzień po dniu prcent ukończenia projektu będzie się zwiększał, a wraz z nim twoja pewność siebie i satysfakcja.

Trzecia zasada produktywności – rób przerwy

Wydaje się takie banalne, prawda? Ale zapominanie o regularnych przerwach od pracy szybko prowadzi do przemęczenia, spadku koncentracji, a przez to tażke produktywności. Odrywaj się od komputera raz na jakiś czas. Jeśli sama o tym nie pamiętasz, zainstaluj aplikację, która będzie Ci o tym przypominała. Wstań z krzesła, zaparz kawę, porozmawiaj z kimś, popatrz przez okno – takie drobne czynności sprawiają, że twój mózg odpocznie i do pracy będziesz mogła wrócić ze zdwojoną efektywnością.

Uśmiechnięta młoda kobieta z długimi rudymi włosami stoi przy tablicy. Produktywność wpływa na zadowolenie z pracy i pewność siebie.
Wysoki poziom produktywności przełoży się na twoje zadowolenie z pracy i zwiększy pewność siebie. Fot. Pexels.com

Czwarta zasada produktywności – wprowadzaj do swojej pracy nawyki

Rytuały, które wykonujesz każdego dnia pomagają ci stworzyć coś na wzór struktury. Taka powtarzalność buduje poczucie bezpieczeństwa, stabilizacji i pozwala kontrolować pracę mózgu. Dlaczego? Pomyśl tylko, jak się czujesz, kiedy po długim dniu przygotujesz sobie gorącą kąpiel – od razu się rozluźniasz i czujesz, jak odpływa z ciebie stres. Dzieje się tak dlatego, że twój mózg skojarzył tę sytuację z odpoczynkiem.

W ten sam sposób możesz zmusić umysł do pracy na wysokich obrotach. Zbuduj w sobie na przykład nawyk picia porannej kawy w trakcie przeglądania newsów. Kiedy napój się skończy, zabierasz się do pracy. Od razu i bez przedłużania porannej przyjemności. Twój mózg szybko nauczy się, że po wypitej kawie przestawia się na tryb pracy.

Innym nawykiem, który pozwala na zwiększenie produktywności są małe, codzienne nagrody. Nauczy swój mózg, że po wykonanym zadaniu czeka cię chwila przyjemności. Dzięki temu będziesz pracować z myślą o nadchodzącej nagrodzie.

Piąta zasada produktywności – naucz się organizacji pracy

Pewnie nie pierwszy raz o tym słyszysz. Ale jak to zrobić i co w ogóle znaczy organizacja pracy? Zacznij od właściwego wygospodarowania miejsca pracy. Niech na twoim biurku będzie tylko to, co kojarzy się z pracą. Wyznaczaj też ramy, w których pracujesz intensywnie i nie rozpraszasz się (czasem wystarczy już samo wyłączenie powiadomień w komputerze). Naucz się, jak szybciej i bardziej efektywnie wykorzystywać narzędzia do pracy. Poświęć chwilę, żeby dowiedzieć się o przydatnych funkcjach programów, które masz na komputerze. Może nie wykorzystujesz ich pełnego potencjału?

Szóśta zasada produktywności – zastanów się nad tym, na co poświęcasz czas

Spróbuj chociaż jeden dzień swojej pracy przeanalizować pod kątem tego, na co poświęcasz czas. Spórbuj mierzyć, na przykład korzystając ze stopera w telefonie, ile godzin/minut zajmują ci poszczególne czynności. Może w twoim dziennym planie są czynności, które pochłanią spore zasoby czasowe, a nie służą niczemu ważnemu? Jeśli chcesz zwiększyć swoją produktywność, musisz wiedzieć, na co marnujesz czas w ciągu dnia i zlikwidować te rzeczy.

Siódma zasada produktywności – nie rozpraszaj się

W zasadzie już usiadłaś do pracy, ale przeglądasz jeszcze social media albo wykonujesz czynności w grze. Zastanawiałaś się, ile czasu w ciągu dnia to tak naprawdę ci zajmuje? Spróbuj wyłączyć powiadomienia aplikacji społecznościowych w telefonie. Informacje o tym, co słychać u znajmoych naprawdę mogą poczekać kikla godzin i nie musisz ich sprawdzać co chwilę.

Widzisz? To całkiem proste sposoby, nic skomplikowanego. Jednak wprowadzenie w życiu wszystkich tych siedmiu zasad przyniesie efekty, których nawet się nie spodziewasz. Szybko nauczysz się wykonywać wszystkie swoje obowiązki z danego dnia i nic nie będzie cię już odrywało od pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here