Dieta redukcyjna, jak sama nazwa wskazuje, ma na celu redukcję masy ciała. Właśnie dlatego jest przeznaczona dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy w zdrowy i bezpieczny sposób. Komu jest polecana i na czym polega? Sprawdzamy!

Podstawowe informacje o diecie redukcyjnej

Zacznijmy od podstaw. Dieta redukcyjna wbrew pozorom nie ma prawie nic wspólnego z popularnymi planami żywieniowymi typu cud. Łączy je tylko jedno – zmniejszenie kaloryczności spożywanych dziennie posiłków. W przeciwieństwie do diet obiecujących spektakularne efekty w ciągu nawet kilku dni, dieta redukcyjna umożliwia zrzucenie kilogramów i zmniejszenie tkanki tłuszczowej bez uszczerbku na zdrowiu i samopoczuciu. Prawidłowa dieta redukcyjna nie powoduje utraty energii w ciągu dnia i nie wpływa negatywnie na nastrój. Warto jednak pamiętać, że dieta redukcyjna nie polega na zmianie sposobu odżywiania na całe życie, a wyłącznie na określony czas. Najczęściej kończy się w momencie osiągnięcia przez Ciebie wymarzonej wagi, a kolejnym etapem jest stopniowe i powolne zwiększanie kaloryczności posiłków.

Dieta redukcyjna – dla kogo?

Dieta redukcyjna jest odpowiednia dla osób, które chcą zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Mogą korzystać z niej kobiety i mężczyźni z nadwagą, jednak nie z otyłością. W przypadku zaawansowanej otyłości zaleca się stopniowe wprowadzanie zmian żywieniowych, które umożliwią bezpieczne zrzucanie kilogramów. Co ciekawe, redukcja jest również dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych fizycznie, które mają prawidłową masę ciała. W takich sytuacjach celem jest zmniejszenie poziomu tkanki tłuszczowej i zwiększenie tkanki mięśniowej.

Kaloryczność posiłków na diecie redukcyjnej

Na diecie redukcyjnej zaleca się obniżenie kaloryczności spożywanych w ciągu całego dnia posiłków o około 500-700 kalorii. Obliczając odpowiedni deficyt, bierze się pod uwagę przede wszystkim masę ciała, wzrost, stan zdrowia oraz poziom aktywności fizycznej. Niezbędne jest także sprawdzenie PPM, czyli podstawowej przemiany materii, oraz NMC, czyli należnej masy ciała. Mając te dwie wartości, można przystąpić do obliczenia CPM, czyli całkowitej przemiany materii. Ważne, aby dieta redukcyjna zapewniała ciału odpowiednio dużo energii. W końcu ludzki organizm potrzebuje jej do prawidłowego funkcjonowania i podtrzymania wszystkich funkcji życiowych.

Jak szybko się chudnie na diecie redukcyjnej?

Rozpoczęcie diety redukcyjnej powoduje stopniowe spalanie tkanki tłuszczowej. Tempo utraty kilogramów jest uzależnione nie tylko od sposobu żywienia, ale także od poziomu aktywności fizycznej. Szacuje się, że spadek na wadze może wynieść od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Oczywiście, na samym początku będzie on większy, w szczególności u osób z dużą nadwagą. Wbrew pozorom w pierwszym etapie diety redukcyjnej nie tracisz samej tkanki tłuszczowej, a również wodę. To właśnie ona odpowiada za spektakularne efekty w ciągu 2-3 tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here