Od jakiegoś czasu obowiązkowe w naszym kraju stały się maseczki antywirusowe. Koronawirus przenosi się bowiem drogą kropelkową i jest bardzo zaraźliwy. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli, więc łatwo się pogubić w nadmiarze. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się poszczególne produkty.

Maseczki jednorazowe chirurgiczne

Nasze zestawienie otwierają maseczki antywirusowe jednorazowe, zwane także chirurgicznymi. Często można spotkać je na polskich ulicach.

Wykonane są z materiałów o zróżnicowanych klasach filtracji (współczynnik BFE). Są one regulowane przez europejską normę EN 14683. Najbardziej skuteczne są maseczki spełniające kryteria dla  masek typu II i takie, które wykonano z trójwarstwowej włókniny polipropylenowej. Wówczas stopień filtracji BFE jest na bardzo dobrym poziomie przynajmniej 98%.

Zaletą maseczek chirurgicznych jest to, że stanowią optymalną barierę przed wirusem, a jednocześnie cena za pojedynczą sztukę jest dość niska, zwłaszcza gdy producenci zwiększyli zakres produkcji. Natomiast wadą tych produktów jest to, że łatwo wilgotnieją (i dlatego trzeba je wymieniać co kilka godzin), a ponadto są nieprzyjazne środowisku naturalnemu.

Czy takie maseczki gwarantują 100% ochrony przed koronawirusem? Niekoniecznie, bo skażony aerozol może wnikać na przykład przez szpary między twarzą a maseczką. Dlatego właśnie bardzo ważne jest to, by dobrać właściwy rozmiar produktu.

Maseczki antywirusowe z bawełny

Dużą popularnością cieszą się także maseczki bawełniane. Zapewniają wystarczającą barierę ochronną między aerozolem zakażonej osoby a ustami i nosem osoby zdrowej.

Największą zaletą takich produktów jest to, że są wielorazowe, tzn. po zużyciu wystarczy je zdezynfekować, wyprać i ewentualnie wyprasować i służą na kolejny dzień. Tak więc jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie w porównaniu z maseczkami jednorazowymi.

Co więcej, takie maseczki antywirusowe mają niekiedy wszytą specjalną kieszonkę na filtr. Jeśli więc komuś zależy na większej ochronie, to spokojnie może w taki filtr się wyposażyć i dzięki temu czuć się bezpieczniej.

Maseczki antywirusowe filtrujące

Jakie są najbardziej niezawodne na rynku maseczki antywirusowe? Koronawirus będzie miał utrudnione zadanie z profesjonalnymi maseczkami filtrującymi. Niestety są to najdroższe ze wszystkich wymienionych tutaj produktów.

Do tej kategorii produktów zaliczają się maseczki przeciwpyłowe (dla osób wykonujących prace budowlane i pokrewne) oraz maseczki antysmogowe, z wymienianymi filtrami HEPA lub na przykład z aktywnym węglem. Warto w tym kontekście wspomnieć także o maseczkach medycznych FFP3 lub N95, ze specjalną barierą w postaci materiału o gęstym splocie i specjalnego filtra oczyszczającego.

Takie maseczki rekomenduje się osobom, które mają bezpośrednią styczność z koronawirusem lub po prostu tym, którym szczególnie zależy na bezpieczeństwie i komforcie psychicznym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here