Ezakupy – jak robić je bezpiecznie i tanio?

0
1678

Aż 62% Polaków decyduje się na ezakupy. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Gemius w 2019 roku. Nic dziwnego, w końcu kupowanie przez internet jest bardzo wygodne, oszczędza czas, nierzadko też pieniądze, a przy tym nie trzeba nawet ruszyć się z łóżka, żeby zamówić nowe ubrania, produkty spożywcze czy różnego rodzaju urządzenia. Sprawdź, jakie są podstawowe zasady wydawania pieniędzy przez internet.

Jak mądrze robić ezakupy?

Tanie zakupy online mogą okazać się mniej korzystne, kiedy przyjrzysz się wszystkim zabiegom, stosowanym przez potentatów branży e-commerce. Pamiętaj, że tak w świecie realnym, jak i wirtualnym konsumenci są poddawani różnego rodzaju zabiegom marketingowym. Reklama jest dźwignią handlu także w internecie. Dlatego warto dokładnie zapoznawać się ze szczegółami oferty i zwrócić uwagę na cenę produktu po doliczeniu przesyłki. Może być bowiem tak, że z kosztami dostawy ezakupy wcale nie będą tańsze od tych w sklepie stacjonarnym.

Jednym z czynników, który wpływa na to, że zakupy przez internet uznaje się za tanie – jest koszt dostawy. Możesz wybrać spośród różnych opcji dostarczenia towarów: kurier, paczkomat, punkt odbioru czy zwykła przesyłka pocztowa. W dodatku powszechnie dostępne są też porównywarki cenowe, dzięki którym wymarzony produkt możesz dostać w najlepszej z możliwych cenie. Jest tu jednak pewien haczyk.

Nawet, jeśli zestawienie ofert różnych sklepów wyłoni najtańszą opcję, warto zastanowić się, jaka jest końcowa cena produktu, już po doliczeniu do niej kosztów dostawy. Często okazuje się bowiem, że tanie zakupy przez internet tylko z pozoru są tanie, a w rzeczywistości ich wartość ukryto pod kosztami dostawy.

Bezpieczne ezakupy – wszystko, co trzeba wiedzieć

Zwracaj uwagę na metodę płatności

Robienie ezakupów daje szereg możliwości, jeśli chodzi o formę płatności. Możesz zapłacić kartą, przelewem tradycyjnym, błyskawicznym, BLIKiem, telefonem czy za pobraniem. Sprzedawcy wychodzą w tym zakresie naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Nie bój się korzystania z tych udogodnień, ale też zachowuj rozsądek. W końcu nie brak internetowych naciągaczy, przez których ezakupy mogą cię kosztować o wiele więcej niż powinny.

Zwracaj też uwagę na sposób autoryzacji transakcji. Kiedy robisz zakupy online i chcesz zapłacić kartą, sklep poprosi o wprowadzenie numeru tego środka płatniczego, a także daty ważności i kodu CVV2. Często zdarza się, że po ich wpisaniu komputer zapyta, czy zapisać te dane na stałe. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo żmudne przepisywanie cyferek z karty już nigdy nie będzie musiało być twoim udziałem. Znacznie zmniejsza to czas przeznaczany na zakupy przez internet. Jeśli jednak chcesz, żeby z wygodą związane było również bezpieczeństwo – upewnij się, czy żadne niepożądane osoby nie będą miały dostępu do komputera z tak poufnymi danymi.

Ezakupy są coraz popularniejsze. Na zdjęciu strona sklepu internetowego z ubraniami i przykładowy produkt – płaszcz damski.
Ezakupy świetnie się sprawdzają również, jeśli chodzi o modę. Fot. Unsplash.com

Kupuj tylko na bezpiecznych stronach

Pierwszy wyznacznik bezpieczeństwa witryny to certyfikat SSL. Odpowiada on za szyfrowanie poufnych danych, także tych, które wpisujesz, robiąc ezakupy, a więc: miejsce zamieszkania czy numer telefonu. Jeśli na pasku adresu pojawia się „https”, a nie zwykłe „http” – masz do czynienia z zabezpieczoną witryną.

Sprawdź, czy ezakupy naprawdę się opłacają

Wiele sklepów dopuszcza opcję ezakupów na raty. Taka oferta niewiele się różni od tego, co proponują sklepy stacjonarne: produkt otrzymujesz od razu, ale płatność zostaje rozłożona na transze, które następnie systematycznie wpłacasz. Bezpieczeństwo takich transakcji powinnaś oprzeć na zweryfikowaniu przede wszystkim sprzedawcy. Najlepiej, jeśli będzie to duży sklep, który może się pochwalić renomą.

Ważne jest także zweryfikowanie, ile koniec końców wyniesie cena towaru i czy zakupy na raty przez internet naprawdę się opłacają. Być może zdecydowanie lepszym pomysłem będzie odłożenie transakcji w czasie albo wstrzymanie się do czasu wyprzedaży. Pamiętaj, że zaletą kupowania przez internet jest to, że masz niemal nieograniczony czas na podjęcie decyzji o tym, co znajdzie się w koszyku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here