Ekologiczna moda może uratować planetę

0
1425

Coraz więcej mówi się o szkodliwym wpływie działalności człowieka na naszą planetę. Temat ten dotyczy również podejścia do ubrań. Ekologiczna moda staje się coraz mocniejszym trendem na całym świecie. Powstają przyjazne planecie marki, a znane osobistości ze świata mody namawiają do zmiany przyzwyczajeń dotyczących kupowania ubrań. Na czym więc polega ekologiczna moda i jak zacząć się ubierać bardziej eco?

Czym jest ekologiczna moda?

Co znaczy „ekologiczna moda”? Przede wszystkim to, że materiały, z których uszyto ubrania nie są szkodliwe dla środowiska. Wykorzystano w nich bawełnę uprawianą bez pestycydów i sztucznych nawozów. Z kolei wełnę pozyskano z odpowiedzialnej hodowli, w której zwierzęta traktuje się z należytym szacunkiem. Ważne jest również to, żeby producenci ekologicznych ubrań prowadzili działalność na skalę lokalna i nie zanieczyszczali powietrza spalinami emitowanymi do atmosfery na duża skalę podczas transportu. Do ekologicznej mody zalicza się także ubrania z recyklingu.

Do popularyzacji ekologicznej mody możemy się również przyczyniać same. Wystarczy, żebyś nie wyrzucała ubrań, których nie nosisz, a raczej szukała sposobu na to, jak dać im drugie życie. Czasami już niewielkie, proste przeróbki mogą wprowadzić świeżość i nadać garderobie nowy wygląd. Staraj się też wybierać ubrania o prostych krojach, tzw. basic. Dzięki temu nie będziesz miała kłopotu z dopasowywaniem do siebie różnych elementów. Takim rozwiązaniom sprzyja na przykład styl boho, w którym wzorzyste, kolorowe spódnice łączy się z prostymi w kroju koszulami z naturalnych materiałów.

Ekologiczna moda powstaje z przyjaznych planecie materiałów. Na zdjęciu młoda dziewczyna z rozpuszczonymi włosami, która idzie przez górzysty, zielony teren.
Ekologiczna moda powstaje z organicznych materiałów, a przy jej produkowaniu w mniejszym stopniu zanieczyszcza sie środowisko. Fot. Unsplash.com

Gdzie kupować ekologiczne ubrania?

Ekologiczna moda to przede wszystkim moda lokalna. Szukaj polskich marek, które szyją i sprzedają ubrania na miejscu. To bardzo ważne, dlatego pamiętaj o tym, żeby sprawdzić informacje na metce. Jeśli przedmiot powstał w Bangladeszu, najprawdopodobniej powstał z pogwałceniem praw pracownika, a często też – człowieka. Niech nie skusi cię niska cena produktu, często wynika z tego, że wynagrodzenie krawcowej wynosi kilka dolarów.

Jeżeli trudno ci jest zrezygnować z zakupów w popularnych sieciówkach i galeriach, staraj się wybierać te ubrania, które powstały z poszanowaniem środowiska naturalnego. Coraz częściej w kolekcjach popularnych marek pojawiają się linie Eco, warto więc na nie polować. Szukaj na metkach informacji o użytych do produkcji materiałach. Zdarzają się bowiem produkty z ekologicznej bawełny albo bawełny z odzysku. Można także kupić ubrania uszyte z poliestru pochodzącego z butelek PET. W pełni naturalnym materiałem jest również lyocell, nazywany także tencelem. Produkuje się go z celulozy drzewa eukaliptusowego, a do jego pozyskania nie potrzeba żadnych żrących i toksycznych substancji.

A może spróbujesz przekonać się do zakupów w second handach? Ubrania, które można tam znaleźć to często prawdziwe perełki. Do tzw. szmateksów trafią bardzo różne elementy garderoby. Często nowe, z metkami albo bez śladów znoszenia. Poświęć trochę czasu na to, żeby je uprać albo dokonać w nich delikatnych zmian. Choć nie jest to najprzyjemniejsza forma zakupów, to cel jest szczytny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here