Wsiadając do samochodu, nikt nie zakłada, że będzie miał wypadek. Niestety większe i mniejsze kolizje drogowe mogą przydarzyć się każdemu. Z pomocą przychodzą ubezpieczyciele. Obowiązkowe OC czy dodatkowe AC są dobrze znane kierowcom. A co z NNW komunikacyjnym? Dlaczego warto je wykupić? Na jakich zasadach działa to ubezpieczenie?

Ubezpieczenie OC i AC chroni kierowcę w przypadku, kiedy to on jest sprawcą zdarzenia drogowego. Dzięki wymienionym polisom nie musi on płacić za szkody ze swojej kieszeni. Z kolei odszkodowanie z NNW wspiera kierowcę i pasażerów, gdy doznają oni uszczerbku na zdrowiu. Wejdź na https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/ubezpieczenie-nnw/ i dowiedz się, ile trzeba zapłacić za polisę NNW!

Po co Ci NNW komunikacyjne?   

Ubezpieczenie NNW to ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które w wersji komunikacyjnej chroni kierowcę i pasażerów samochodu. Oznacza to, że w razie utraty zdrowia, uszkodzenia ciała lub śmierci odszkodowanie otrzymają wszystkie osoby jadące samochodem, nie tylko kierowca – choć taki wariant polisy również można wykupić.

Pozostaje jeszcze pytanie o definicję nieszczęśliwego wypadku. W Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia – dokument, w którym znajdują się informacje o ubezpieczeniu – można znaleźć informację, że nieszczęśliwy wypadek to nagłe zdarzenie związane z ruchem i używaniem pojazdu mechanicznego, którego konsekwencją są uszkodzenia ciała lub śmierć osoby ubezpieczonej.

Co to w praktyce oznacza? Jeśli wykupisz NNW komunikacyjne, to będziesz chroniony nie tylko podczas samego przemieszczania się pojazdem, ale także w momencie wsiadania do samochodu i wysiadania z niego. To jeszcze nie wszystko! 

Zakres ochrony obejmuje także zdarzenia powstałe podczas załadunku i rozładunku pojazdu (także przyczepy), pożaru lub eksplozji auta, naprawy pojazdu na trasie, a nawet jego postoju i garażowania. Widać więc, że ochroną objęte są bardzo różne sytuacje.

Jak działa NNW – przykład

W przypadku doznania stałego uszczerbku na zdrowiu kierowca i pasażerowie mogą liczyć na odszkodowanie z polisy NNW. Jak to działa w praktyce? Jakiego jeszcze wsparcie mogą oczekiwać osoby poszkodowane?

Wyobraź sobie taką sytuację: za kierownicą samochodu siedzi Artur, który wykupił NNW w pakiecie z OC. Niestety został on oślepiony przez wschodzące słońce i uderzył w tył auta, które zatrzymało się na czerwonym świetle. W wyniku nieszczęśliwego wypadku żona Marta, z którą jechał, złamała rękę. Natomiast kierowca samochodu, w który uderzył, doznał obrażeń szyi i głowy. Arturowi nic się nie stało.

W takim przypadku odszkodowanie za szkody materialne za zniszczony samochód zostaną wypłacone z obowiązkowej polisy OC Artura. Również z niej odszkodowanie za szkody na osobie otrzyma kierowca drugiego samochodu i żona Artura. Natomiast poszkodowana Marta otrzyma dodatkowo wsparcie z polisy NNW jako pasażerka Artura. 

Osoby poszkodowane w ramach ubezpieczenia NNW mogą liczyć także na dodatkowe świadczenia. Ubezpieczyciel może także pokryć koszty leczenia szpitalnego, koszty rehabilitacji i zakupu sprzętu ortopedycznego, leków, wypłacić środki na pogrzeb czy rekompensatę za utracone środki ze względu na niezdolność do pracy.

Pamiętaj, że zakres ubezpieczenia zależy od zawartej umowy. Dlatego zawsze przed jej podpisaniem zajrzyj do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia. Znajdują się w niej także wyłączenia odpowiedzialności, które wskazują, w jakich przypadkach odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Jak wylicza się kwotę odszkodowania z NNW?

Kwota odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia oraz od rodzaju i stopnia doznanego uszczerbku na zdrowiu. Najprościej można powiedzieć, że za poważniejsze urazy, które skutkują długotrwałą utratą zdrowia, osoba poszkodowana otrzyma większe odszkodowanie. Będzie ono jednak zależeć też od sumy, z której wyliczony procent szkody. 

W praktyce wygląda to tak: suma ubezpieczenia NNW wynosi 20 tys. złotych. Uszczerbek na zdrowiu został określony na 10%. Oznacza to, że osoba poszkodowana otrzyma 2000 złotych odszkodowania. Warto tu wspomnieć, że suma ubezpieczenia ustalana jest na jedną osobą. Co to znaczy?

Jeśli poszkodowany został kierowca i dwóch pasażerów, to odszkodowanie będzie liczone od całkowitej sumy ubezpieczenia dla każdej osoby. Oczywiście wysokość otrzymanej kwoty może się różnić od stopnia i rodzaju uszczerbku na zdrowiu. 

Na koniec zwróćmy jeszcze uwagę na wyłączenia odpowiedzialności. Ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli wypadek spowodowany był umyślnie, przez kierowcę bez uprawnień do kierowania pojazdem lub pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Również wypadki spowodowane w chwili popełnienia przestępstwa są wyłączone z odpowiedzialności.

Pamiętaj, że bardzo często NNW dodawane jest przez ubezpieczycieli do obowiązkowego ubezpieczenia OC. Porównywarka OC AC pozwoli Ci sprawdzić, które pakiety okażą się dla Ciebie najtańsze. Pomyśl o NNW, by poczuć się bezpieczniej w samochodzie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here