Migdałki podniebienne to ważny element układu odpornościowego, który ma szczególne znaczenie zwłaszcza w pierwszych latach życia. Czasem może jednak dojść do ich przerośnięcia, co staje się przyczyną wielu przykrych dolegliwości i wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia. Choć problemy z migdałkami podniebiennymi zdecydowanie częściej występują u dzieci, tak mogą dotyczyć również dorosłych. Sprawdź, jakie są ich przyczyny, objawy i leczenie.

Powiększone migdałki podniebienne – przyczyny

Migdałki podniebienne zlokalizowane są po obu stronach gardła, między grzbietem języka a języczkiem. Struktury pełnią bardzo ważną rolę w systemie immunologicznym dzieci, wspierając wykształcanie struktur obronnych organizmu. U większości osób dochodzi z wiekiem do ich stopniowego zanikania. U niektórych pojawiają się jednak anomalie, prowadzące do przerostu.

Jakie są przyczyny powiększonych migdałków podniebiennych? Najczęstszym powodem przerostu jest powracające zapalenie gardła, które przyczynia się do stałego wzrostu struktur, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia drożności układu oddechowego i występowania różnych stanów chorobowych. Problem diagnozowany jest najczęściej u dzieci w wieku przedszkolnym.

Migdałki podniebienne – objawy

Objawy powiększonych migdałków podniebiennych związane są przede wszystkim z oddychaniem, co jest z kolei efektem niedrożności dróg nosowych. Do niepokojących sygnałów zaliczyć należy częste infekcje górnych dróg oddechowych, nawracające ropnie oraz infekcje ucha, stany zapalne zatok, problemy z przełykaniem, nocne chrapanie oraz bezdech senny. Objawem przerostu migdałków podniebiennych może być także niepoprawna wymowa i problemy ze słuchem.

Medycyna estetyczna w walce ze starzeniem się skóry – sprawdź, jakie zabiegi ujędrnią i odmłodzą Twoją skórę: http://www.rp.pl/Zdrowie/180529932-Medycyna-estetyczna–zabiegi-odmladzajace-rewitalizujace-ujedrniajace.html.

Leczenie powiększonych migdałków podniebiennych

Leczenie powiększonych migdałków podniebiennych uzależnione jest od skali ich przerostu, a tym samym nasilenia występujących dolegliwości. Podjęcie terapii poprzedzone jest dokładną diagnostyką laryngologiczną, celem wykluczenia tymczasowego charakteru przerostu spowodowanego infekcją oraz oceny stopnia powiększenia. Podejmowana terapia może mieć charakter zachowawczy lub chirurgiczny.

Leczenie powiększonych migdałków podniebiennych poprzez zabieg chirurgiczny wykonywane jest w przypadku braku uzyskania efektów leczenia zachowawczego bądź w razie częstego występowania zaostrzonych infekcji, anginy, ropnia lub przewlekłego zapalenia migdałków. U dorosłych dochodzą do tego dodatkowo bezdech śródsenny, zapalenie nerek i mięśnia sercowego oraz ostre bóle mięśni i stawów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na: https://www.kliniki.pl/usuniecie-migdalkow-podniebiennych-chirurgicznie/.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here