Jak usunąć kamień z czajnika? Lifehacki

0
1658

Kamień osadzający się na dnie czajnika to spore utrudnienie: skraca żywotność urządzenia, zmienia smak wody, powoduje nieestetyczny osad np. na herbacie. Niestety trudno uniknąć osadzania się kamienia, jeśli w rurach płynie tzw. twarda woda. Możesz stosować różnego rodzaju filtry zmiękczające i oczyszczające wodę, dzięki temu kamień będzie się osadzał wolniej. Prędzej czy później i tak trzeba będzie go jednak wyczyścić. Zatem jak usunąć kamień z czajnika?

Skąd się bierze kamień na dnie czajnika?

Kamień w czajniku jest skutkiem używania tzw. twardej wody. W rzeczywistości to nic innego, jak wapń i magnez, które znajdują się w wodzie. Jeśli ich stężenie jest duże, to podniesienie temperatury płynu sprawia, że pierwiastki ulegają wytrąceniu. Następnie osadzają się na dnie czajnika, tworząc nieestetyczną biało-szarą warstwę.

Magnez i wapń nie są szkodliwe dla zdrowia. Zresztą przyjmujesz te pierwiastki, pijąc wodę mineralną, butelkowaną. Możesz jednak zauważyć, że picie wody z kranu przyspiesza powstawanie kamienia na zębach i powoduje, że na herbacie z takiego czajnika pojawia się nieestetyczny „korzuch”. Z czasem dostrzeżesz też, jak kamień w czajniku zmienia smak kawy i innych gorących napojów. Jak zatem się go pozbyć? Czy są jakieś domowe sposoby na to, jak wyczyścić czajnik z kamienia?

Czysty, złoty czajnik, z którego ktoś nalewa wodę do mniejszego naczynia. Zastawiasz się, jak usunąć kamień z czajnika? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak to zrobić w domu.
Do usunięcia kamienia z czajnika potrzebujesz kilku, bardzo prostych składników, które każdy ma w domu. Fot. Pixabay.com

Jak usunąć kamień z czajnika?

Na sklepowych półkach znajdziesz sporo preparatów do odkamieniania tak czajnika, jak innych urządzeń. Profesjonalne produkty służącemu temu celowi nie należą jednak do najtańszych. Na szczęście jest sporo domowych sposobów na to, jak usunąć kamień z czajnika. Składniki, których potrzebujesz do przygotowania mikstury usuwającej osad z czajnika na pewno masz pod ręką.

Jak wyczyścić czajnik octem?

Najpopularniejszy sposób na to, jak usunąć kamień z czajnika to ocet. W dodatku cała procedura jest dziecinnie prosta. Wystarczy, że wlejesz do czajnika szklankę zwykłego octu spirytusowego i pół szklanki wody. Teraz włącz urządzenia i poczekaj, aż płyn w środku się zagotuje. Pierwsze efekty z pewnością już są widoczne, ale odczekaj około godziny, zostawiajac mieszaninę w środku. Po tym czasie nawet gruby osad z dna czajnika zniknie bez śladu. Na koniec umyj dokładnie wnętrze czajnika i zagotuj w nim kilka razy czystą wodę. W ten sposób usuniesz przykry zapach octu.

Czyszczenie czajnika sokiem z cytryny

Sok z cytryny jako środek do usuwania kamienia z czajnika jest delikatniejszy niż ocet, ale też trochę mniej skuteczny. Na dno czajnika wlej szklankę soku z cytryny i odczekaj godzinę. Następnie umyj dokładnie komorę czajnika i przegotuj w nim wodę, żeby usunąć resztki kwasu cytrynowego. Jeśli osad nie jest zbyt gruby, możesz też spróbować po prostu usunąć go, szorując połówką cytryny dno urządzenia.

Kamień w czajniku możesz też usunąć kwaskiem cytrynowym. Torebkę kwasku (20 g) wsyp do czajnika i zalej do połowy wodą. Całość zagotuj i zostaw na około trzy godziny. Po upływie tego czasu wylej mieszankę. Po kamieniu nie powinno już być śladu.

Czyszczenie czajnika sodą oczyszczoną

Sodę oczyszczoną zawsze warto mieć w domu. Przyda ci się do pieczenia, przygotowania domowej oranżady, usuwania osadu ze sreber, a także czyszczenia czajnika z kamienia. Wsyp do niego dwie łyżki sody oczyszczonej i zalej wodą. Nie minie kwadrans, a po osadzie nie będzie śladu. Musisz jednak dokładnie wypłukać czajnik, ponieważ soda (podobnie jak ocet) również wydziela nieprzyjemny zapach.

Jak usunąć kamień z czajnika – nietypowe sposoby

Lubisz coca-colę? Pewnie już wiesz, że jest świetnym środkiem odrdzewiajacym, ale przyda ci się również w walce z kamieniem. Szklankę napoju wlej do czajnika, dolej trochę wody i zagotuj. Gotowe! Jeśli chcesz wzmocnić miksturę, możesz dosypać do niej też łyżeczkę sody oczyszczonej.

Inny ciekawy sposób na to, jak usunąć kamień z czajnika to obierki z ziemniaków. Tak, to nie żart. Resztki z gotowania mogą mieć cenne zastosowania. Obierki z ziemniaków wsyp do czajnika i dopełnij wodą. Zagotuj całość i wylej. Żeby usnąć powstały zapach, przegotuj jeszcze raz czystą wodę w czajniku.

Usuwanie kamienia z czajnika powinno się odbywać regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Jeśli osadu będzie mniej, łatwiej będzie się go pozbyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here