Czy kawa jest zdrowa? Rozwiewamy wątpliwości

0
1335

Jak twierdzą naukowcy, picie kawy nawet przez osoby, które mają problemy z metabolizowaniem kofeiny, może wpływać na wydłużanie życia. Czy to oznacza, że możesz się delektować poranną, przedpołudniową, poobiednią i popołudniową kawą bez obaw? A co ze wzrostem ciśnienia i szkodliwością dla żołądka? Sprawdzamy fakty i mity na temat tego, czy kawa jest zdrowa.

 

Czy kawa jest zdrowa – badania naukowe

Trudno ci wyobrazić sobie poranek bez zastrzyku kofeiny? Zdarza ci się wypić nawet kilka filiżanek tego napoju dziennie? Nam też! Co więcej, dla wielu osób kofeina jest podstawowym sposobem na to, jak utrzymywać właściwy poziom energii w ciągu dnia. Dotychczasowe badania wykazywały ponad wszelką wątpliwość, że picie kawy ogranicza ryzyko wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca, choroba Parkinsona, choroby serca, wątroby czy jelita grubego. Co wobec tego z dowodami, które wskazywały na to, że kofeina wpływa na pojawienie się nadciśnienia krwi albo wystąpienie zawału serca u osób, które mają problemy z metabolizowaniem tej substancji energetycznej.

Naukowcy przeprowadzili badania z wykorzystaniem danych gromadzonych przez Brytyjski Biobank. Instytucja ta zbierała obszerne informacje na temat genetyki i czynników związanych ze stylem życia (w tym picia kawy) swoich „podopiecznych”. Kontrolowanie tych faktorów przeprowadzono u 500 000 osób, a badania trwały od 2006 do 2010 roku. Średnia wieku uczestników wynosił 57 lat, a 87% z badanych miało w zwyczaju regularnie pić kawę. Poza informacjami demograficznymi zbierano również dane na temat stylu życia, który skorelowano z opisem genetycznym, stworzonym na podstawie próbek śliny i moczu.

Tak szeroko zakrojone badania po raz pierwszy pozwoliły zweryfikować prawdziwość sądów, jakoby picie kawy przez osoby o obniżonym metabolizmie kofeiny było niebezpiecznie dla ich zdrowia. W okresie gromadzenia danych zmarło ponad 14 tysięcy uczestników. Na tej podstawie naukowcy mogli zaobserwować, że związek między ryzykiem śmierci, a piciem kawy jest odwrotnie proporcjonalny. Niezależnie od tego, czy kofeina jest metabolizowana przez organizm szybko czy powoli. Taką zależność stwierdzono u osób, które wypijały od jednej do ośmiu filiżanek kawy dziennie.

Nie jest łatwo odpowiedzieć na pytanie, czy kawa jest zdrowa. Biały kubek z kawą, której pianka układa się w uśmiech.
Odpowiedź na pytanie, czy kawa jest zdrowa może być złożona. Jedno jest pewne: kawa nie zwiększa ryzyka śmierci i pomaga leczyć wiele dolegliwości. Fot. Peels.com

Kawa a zdrowie – wnioski

Co to oznacza w praktyce? Z tak przeprowadzonych badań płynie wniosek, że nie jest prawdziwą obiegowa opinia o wpływie kawy na zwiększone ryzyko śmierci z powodu różnych dolegliwości. Naukowcy podkreślają jednak, że stwierdzona korelacja między kawą i śmiertelnością może też dotyczyć innych składników, ale określenie ich w sposób szczegółowy wymaga dalszych analiz.

Czy kawa jest zdrowa z mlekiem i cukrem?

Zaleca się picie kawy bez cukru i substancji słodzących, żeby zoptymalizować jej dobroczynny wpływ na zdrowie. Unikaj też picia kawy przed śniadaniem, na tzw. pusty żołądek. Jeśli chcesz, żeby napój był nieco łagodniejszy dla żołądka, dodawaj do niego odrobinę mleka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here