Czym zastąpić słodycze w diecie dziecka?

0
1483

Słodycze i produkty, których głównym składnikiem jest cukier nie powinny mieć dominującego charakteru w diecie dziecka. Powodują próchnicę, zaburzenia masy ciała, a także problemy psychiczne. Trudno jednak zupełnie je wyeliminować. W końcu dzieciom, jeszcze bardziej niż dorosłym, sprawiają przyjemność i stanowią powód do radości. Nic więc dziwnego, że wiele mam zastanawia się, czym zastąpić słodycze w diecie dziecka. Na szczęście nawet na to są sposoby. Sprawdź, jakie.

Czym skutkuje obecność słodyczy w diecie dziecka?

Choć z nadmiernym spożyciem słodyczy przez dzieci walczą dietetycy, lekarze i nauczyciele, wciąż cukier jest częstym składnikiem posiłków dla najmłodszych. Zajadają się batonikami i cukierkami, a także słodzonymi napojami, które są nie mniej szkodliwe. Znacząca obecność cukru w diecie dziecka ma negatywny wpływ na organizm małego człowieka. Prowadzi do rozwoju próchnicy, problemów z koncentracją i jest przyczyną nadwagi.

Rosnąca, od nadmiaru słodyczy, masa ciała powoduje także problemy psychiczne. Brak akceptacji własnego ciała już w tak młodym wieku jest furtką do przyszłych kompleksów czy nawet depresji. Z kolei w wieku młodzieńczym słodycze w diecie przyczyniają się kłopotów z cerą.

Czym zastąpić słodycze?

Niestety najlepszą odpowiedzią na pytanie, czym zastąpić słodycze jest po prostu niewprowadzanie ich do diety dziecka. Jeśli maluch zna już smak cukru, trudno będzie mu z niego zrezygnować i z taką samą ochotą reagować na pokrojone w plasterki buraczki czy marchewkę. Niestety unikanie cukru wymagałoby zaangażowania całej rodziny, a to bywa naprawdę trudne.

Nie martw się jednak, jeśli jesteś na etapie ograniczania cukru w diecie pociechy. Można to zrobić z sukcesem, ale pamiętaj, że przykład idzie z góry. Dziecko buduje własne przyzwyczajenia żywieniowe, patrząc na swoje najbliższe otoczenie. Dlatego, jeśli chcesz, żeby nauczyło się unikania cukru, sama powinnaś go unikać.

Koktajl owocowy jest dobrym pomysłem na to, czy zastąpić słodycze.
Zdrowy i pozbawiony cukru koktajl z owoców może być dobrym zamiennikiem słodyczy. Fot. Unsplash.com

Poszukaj też zdrowych zamienników słodyczy. Pamiętaj, że nie tylko biały cukier daje tak pożądany słodki smak w ustach. Możesz go zastąpić ksylitolem albo miodem. Spróbuj serwować dzieciom np. naleśniki posłodzone w ten sposób albo przygotować domowe ciasta z obniżoną zawartością mąki pszennej i cukru. Zróbcie też wspólny, rodzinny cheat day, w trakcie którego pozwalacie sobie na odrobinę szaleństwa.

Jeśli dziecko napadanie nagła ochota na coś słodkiego, dobrze mieć pod ręką owoce – zarówno świeże, jak i suszone – a także bakalie. W końcu w owocach znajduje się fruktoza, z pomocą której opanujesz nagłą potrzebę zjedzenia czegoś słodkiego. Świetnym rozwiązaniem na taką zachciankę są też bakalie. Już niewielka garstka migdałów sprawi, że minie nagły głód, a przy okazji dostarczysz dziecku w ten sposób witamin potrzebnych do prawidłowej pracy mózgu. Takie zdrowe przekąski dla dzieci dostarczają jednak sporo kalorii, dlatego trzeba mieć kontrolę nad podjadaniem między posiłkami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here