Naucz swoje dziecko jak oszczędzać!

0
742

Oszczędzanie to niezwykle ważna umiejętność, która procentuje przez całe życie. Nie dziwi zatem, że wielu rodziców już od najmłodszych lat stara się wpajać swoim dzieciom ten praktyczny nawyk. Jak w praktyczny sposób nauczyć swoje dziecko oszczędzania pieniędzy?

Po pierwsze – dawaj przykład

Ten krok dla wielu rodziców stanowi nie lada wyzwanie – zwłaszcza dla tych, którzy chcieliby nauczyć dzieci nawyku, którego sami nie posiadają. Niestety w powiedzeniu „lepszy przykład niż wykład” jest mnóstwo prawdy i jeśli dziecko nie zauważy u Ciebie skłonności do oszczędzania, to raczej również nie zacznie tego robić. Najbardziej skuteczne jest regularne odkładanie niewielkich sum na jakiś cel, który się uprzednio ustaliło wspólnie i skrupulatne informowanie pociechy o tym ile udało się odłożyć i jak wiele jeszcze brakuje. Kiedy uda wam się w końcu uzbierać i pojechać na wymarzoną wycieczkę, kupić rower albo zrealizować inne marzenie, to młodzieniec bez problemu zauważy związek pomiędzy wysiłkiem włożonym w oszczędzanie i rezultatami, jakie to przyniosło.

Po drugie – ucz stawiać cele

Oszczędzanie dla samej zasady jest dość trudne – szczególnie dla dziecka. I choć w dorosłym życiu wielu z nas nabiera zwyczaju regularnego odkładania i inwestowania posiadanych środków, to dzieciom o wiele łatwiej skupić się na obranym celu. Dlatego pomóż mu i wspólnie ustalcie, na jaki cel będzie odkładało część otrzymywanych pieniędzy. Bardzo mobilizująca może być skarbonka z licznikiem, która automatycznie będzie zliczała wartość włożonych pieniędzy i wyświetlała ją na ekranie. Nic tak nie motywuje do dalszego odkładania, jak perspektywa rychłego zakupu wymarzonego przedmiotu, a także informacja o tym, jak niewiele już brakuje.

Po trzecie – chwal

Nic tak nie dodaje dzieciom zapału do trwania przy podjętych decyzjach, jak szczere pochwały od rodziców. Jeśli więc będziesz regularnie interesować się tym, jak mu idzie odkładanie, ile już zebrało i je za to chwalić, to znacznie zwiększasz prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko zbierze założoną sumę i otrzyma za to upragnioną nagrodę. To będzie doskonały pierwszy krok na drodze do budowania nawyku oszczędzania. Czasem, by dodatkowo go zmotywować i pochwalić, możesz wynagradzać mu wysiłki i np. dokładać co nieco do skarbonki.

Oszczędzanie naprawdę potrafi odmienić życie. Dlatego warto już od dzieciństwa uczyć swojego potomka tego dobrego nawyku. Choć wymaga to cierpliwości i dawania przykładu, to w rezultacie pozwala na wpojenie nawyków, które pozwolą być finansowo niezależnym i odpowiedzialnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here