Szybka przemiana materii – co ma na nią wpływ?

0
3205

Każdy wie, że przemiana materii to bardzo indywidualna kwestia. W naszym otoczeniu na pewno znajdziemy osoby, które mogą jeść wszystko w ogromnych ilościach, a i tak nie przytyją. Mówimy wtedy, że mają bardzo dobrą przemianę materii. Z kolei niektórzy muszą bardzo skrupulatnie dbać o to, co jedzą, ponieważ bardzo łatwo przybierają na wadze. Mimo wszystko szybki metabolizm nie jest dany na cały życie. Z wiekiem zwalnia, dlatego powinniśmy od początku starać się go maksymalnie rozruszać. Jak to robić, by przybywające kilogramy nie spędzały nam snu z powiek?

Czym jest przemiana materii?

Metabolizm, inaczej przemiana materii to wszystkie reakcje chemiczne zachodzące w naszym organizmie. To dzięki nim żyjemy i funkcjonujemy. Metabolizm związany jest z przemianą wszystkich przyjętych przez nas pokarmów odżywczych na energię. W tym procesie niezbędny jest udział hormonów i enzymów wytwarzanych przez przysadkę mózgową, tarczycę, nadnercza, jajniki o trzustkę.

Powolna przemiana materii – objawy

Naukowcy potwierdzają, że praktycznie 90% zaburzeń metabolizmu wynika z naszego negatywnego stylu życia. Tylko 10% zaburzeń to wynik przebytych chorób, np.: niedoczynności lub nadczynności któryś z organów.

Objawy wolnego metabolizmu to:

– szybsze przybieranie na wadze, nawet jeśli nasza dieta nie uległa zmianie,

– wypadające włosy,

– kłopoty z chudnięciem, pomimo faktu, że dużo się ruszamy i uprawiamy sport,

– popękana skóra na stopach, piętach,

– spadający cukier po południu, zwiększona ochota na słodycze.

Musimy bardzo uważnie obserwować własny organizm, ponieważ niedostrzeżone zwolnienie przemiany materii może prowadzić nie tylko do zwiększonej masy ciała, ale do innych, ciężkich w konsekwencji schorzeń. Przykładem są: zmęczenie, senność, uczucie zimnych kończyn, zmniejszenie wydajności organizmu, itp.

Jak przyspieszyć przemianę materii?

Bardzo ważne jest jedzenie śniadań. Optymalny czas zjedzenia śniadania to ok. 30 minut od obudzenia się. Śniadanie to świetny sposób na uniknięcie spadków energii w ciągu dnia, zmęczenia lub sięgania po niezdrowe słodkie lub słone przekąski.

dieta

Kluczem do sukcesu może okazać się jedzenie 5 posiłków dziennie. Dzięki takiemu zorganizowaniu, przemiana materii może ruszyć z kopyta. Najlepiej posiłki zjadać w odstępach 3-4 godzinnych, a kiedy poczujemy głód pomiędzy, możemy zaspokoić go przekąskami. Musimy pamiętać, by wybierać te zdrowe, czyli owoce, orzechy lub pestki.

Picie dużej ilości wody, najlepiej zimnej, także pozytywnie wpływa na przemianę materii. Kiedy nasz organizm jest odwodniony, spowalnia wszystkie czynności, w tym także metabolizm. Optymalna liczna wypijanych szklanek dziennie to 8-10, a kiedy pracujemy fizycznie lub intensywnie trenujemy, wtedy musimy wypijać znacznie więcej.

Ponadto, aby przyspieszyć metabolizm, musimy zjadać produkty bogate w błonnik i witaminy z grupy B. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie przygotować dla siebie zbilansowanej diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze, które znacznie przyspieszą naszą przemianę materii, najlepiej skorzystać z diety pudełkowej z dowozem. Wyboru idealnej ofert dla siebie warto dokonać z pomocą porównywarki cateringów dietly.pl i tam sprawdzić najlepszy catering dietetyczny Bydgoszcz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here