Domowy peeling – jak przygotować go samodzielnie?

0
1615
Młoda kobieta trzymająca w dłoni okrągłą żółtą gąbkę i lekko uśmiechnięta
Domowy peeling do twarzy możesz przygotować samodzielnie w kilka chwil. Fot. Freepik.com

Chcesz mieć idealnie gładką, sprężystą i wiecznie młodą skórę na twarzy i ciele? Powinnaś regularnie wykonywać złuszczanie naskórka i dbać o odpowiednie nawilżanie. Ale bez obaw, nie musisz w tym celu chodzić do kosmetyczki i wydawać fortuny na preparaty złuszczające. Poznaj nasze sprawdzone i tanie sposoby na domowy peeling, który przygotujesz w kilka chwil.

Jak działa domowy peeling do twarzy?

Peeling jest jednym z najłatwiejszych do wykonania i najskuteczniejszych naturalnych zabiegów, jakie możesz sprezentować swojej skórze. Polega na usuwaniu martwego naskórka, którego gromadzenie się na powierzchni skóry może powodować zapychanie porów, nierówności, szybsze starzenie i po prostu nieestetyczny wygląd cery. Usuwanie martwego naskórka możesz przeprowadzać na kilka sposobów, najpopularniejsze z nich to: peeling enzymatyczny i peeling mechaniczny. Efekty takich zabiegów to oczyszczenie i odświeżenie skóry, a także poprawa jej kolorytu. Dobry peeling sprzyja również poprawie krążenia i zapobiega powstawaniu stanów zapalnych. Skóra po peelingu lepiej absorbuje także kremy i maseczki.

Domowy peeling, przygotowany samodzielnie z prostych, naturalnych składników jest najlepszym przyjacielem twojej skóry. Sama zdecydujesz, jakich produktów użyjesz do jego sporządzenia, a przecież najlepiej znasz swoją cerę i wiesz, co jej służy, a co nie. Dzięki temu masz pewność, że peeling do twarzy nie uczuli cię i nie podrażni skóry. Plusem takiego peelingu jest również jego niska cena: zrobisz go ze składników, które na pewno masz w domu i nie będziesz przepłacać za drogeryjne kosmetyki.

Jak zrobić peeling?

Domowy peeling do twarzy przygotujesz w kilka chwil, wykorzystując bardzo proste składniki. Poznaj pięć naszych sprawdzonych receptur. Sprawdź, która z nich będzie dla ciebie najlepsza. Pamiętaj jednak, żeby usunąć makijaż przed przystąpieniem do złuszczania naskórka. Jeśli twoja skóra jest podrażniona, zrezygnuj z tego zabiegu i poczekaj, aż wróci do dobrej kondycji.

Domowy peeling kawowy

Składniki:

  • 3 łyżeczki fusów po wypitej kawie,
  • 5 łyżeczek oliwy z oliwek,
  • 1 łyżeczka cynamonu.

Z tych prostych składników przyrządzisz prosty peeling kawowy do stosowania na twarz. Jeśli chcesz, możesz dodać do mikstury odrobinę żelu pod prysznic, w ten sposób uzyskasz mieszankę do zastosowania na całe ciało.

Składniki dokładnie ze sobą wymieszaj. Zwilż lekko twarz i nałóż mieszankę. Teraz masuj buzię, wykonując okrężne ruchy. Pamiętaj, żeby omijać delikatne okolice oczu. Rób to z wyczuciem, nie za mocno, ponieważ domowy peeling kawowy może być dosyć ostry. Po kilku minutach zmyj dokładnie twarz. Pamiętaj o nałożeniu toniku i solidnej porcji nawilżania! Skóra chwilę po peelingu jest również gotowa na zastrzyk witamin z domowej maseczki na twarz.

Kobieta ze związanymi włosami, dotyka dłońmi twarzy. Domowy peeling do twarzy pozwala na uzyskanie gładkiej i jędrnej cery.
Domowy peeling do twarzy pozwala na uzyskanie takich samych efektów, jak w przypadku drogeryjnych kosmetyków złuszczających. Fot. Freepik.com

Domowy peeling do twarzy z migdałów

Składniki:

  • 1 łyżeczka drobno posiekanych migdałów,
  • 2 łyżeczki jogurtu naturalnego,
  • 1 łyżeczka miodu.

Domowy peeling do twarzy możesz zrobić również z migdałów. Jeśli nie znajdziesz ich w domu, możesz wykorzystać orzechy włoskie. Pamiętaj jednak, żeby posiekać je bardzo drobno.

Wszystkie składniki wymieszaj ze sobą i delikatnie utrzyj. Twarz starannie oczyść, usuń resztki makijażu i zwilż wodą. Nakładaj peeling i wykonuj delikatne, okrężne ruchy. Pamiętaj o omijaniu wrażliwych okolic oczu. Wystarczą 2–3 minuty takiego masażu i twarz będzie idealnie gładka. Teraz czas na zmycie peelingu, tonizację i nawilżanie skóry.

Peeling domowy z płatków owsianych

Składniki:

  • 3 łyżki zmielonych płatków owsianych,
  • 1 łyżka miodu,
  • ciepła woda.

Jeśli chcesz rozjaśnić przebarwienia, dodaj też odrobine soku z cytryny.

Płatki owsiane zalej ciepłą wodą. Płyn powinien przykryć całkowicie płatki. Teraz odczekaj ok. 10 minut, aż „owsianka” trochę napęcznieje. Dodaj miód i wszystko wymieszaj. Gotowe! 

Domowy peeling cukrowy

Składniki:

  • 2 łyżeczki cukru brązowego,
  • 5 łyżeczek oliwy z oliwek.

Ten peeling do twarzy powinnaś przygotowywać w tempie ekspresu. Cukier dość szybko się rozpuszcza, a chodzi przecież o to, żeby wykorzystać jego strukturę do złuszczenia skóry. Dlatego szybko połącz ze sobą składniki i od razu nakładaj na twarz. To również prosty przepis na domowy peeling do ust. 

Domowy peeling z pomarańczy

Składniki:

  • sok z 1 pomarańczy,
  • mąka kukurydziana.

Najlepiej, jeśli sok z pomarańczy wyciśniesz własnoręcznie. Połącz go z mąką kukurydzianą tak, żeby powstała papka. Dosypuj mąki ostrożnie, żeby nie przedobrzyć. Taką mieszankę peelingującą możesz z powodzeniem stosować nie tylko na twarz, ale również na całe ciało.

Jak często stosować domowy peeling?

Każdy typ skóry ma inne potrzeby i wymaga specjalnej pielęgnacji. Dotyczy to również złuszczania. Jeśli jesteś posiadaczką cery normalnej, domowy peeling do twarzy możesz wykonywać raz w tygodniu. Jeśli masz cerę tłustą, możesz pozwolić sobie na intensywniejsze złuszczanie – dwa razy w tygodniu. Cera wrażliwa, z naczynkami i skłonna do podrażnień wymaga delikatnego traktowania, dlatego nie powinnaś jej złuszczać częściej niż raz na dwa tygodnie. Wybieraj też peelingi enzymatyczne, zamiast mechanicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here