Jak urządzić bardzo duży ogród, by stał się funkcjonalny i przytulny?

0
2820

Jeśli jesteś posiadaczem dużego ogrodu, to jesteś szczęściarzem, wszak możesz zagospodarować go na różne sposoby. Choć ogrom pracy może Cię na samym początku przerażać, to efekt końcowy, a także przestronny teren będzie prawdziwym wybawieniem, kiedy będziesz szukać chwili relaksu i odosobnienia albo też przeciwnie będziesz często planował wspólne spotkania w gronie rodziny i znajomych. Zatem, jak urządzić bardzo duży ogród, aby był funkcjonalny i przytulny? Oto nasze rady.

Na samym początku rozplanuj tereny zielone i ścieżki i zadbaj o ich estetykę

Na samym początku istotną kwestią jest zadbanie o trawnik wokół domu. Zatem trzeba usunąć chwasty, nawieźć ziemi i wysypać nasiona traw, a następnie obficie podlać. Trzeba także zaplanować miejsca, w których poprowadzone zostaną ścieżki. Nie wszędzie trzeba decydować się na kostkę brukową, wszak nie jest to tanie rozwiązanie, zarówno biorąc pod uwagę materiał, jak i koszty montażu. Kostkę najlepiej zaplanować przy frontowej części domu ścieżce prowadzącej do domu, a także przy garażu. Natomiast w części ogrodu obok domu czy za domem można wybrać wysypanie kamyczka lub ozdobnej kory na ścieżkach, co także będzie się prezentować bardzo elegancko. Warto zwrócić uwagę na fakt, że kora występuje w różnych kolorach, zatem można nawet tworzyć wzory. Kamień ozdobny także będzie doskonałym wyborem.

Posadź rośliny, które pasują do wybranej stylistyki

Kolejnym krokiem jest posadzenie roślin w ogrodzie. Duży ogród to duże pole do popisu. Świetnie będą się w nim prezentować zarówno rozłożyste drzewa, wysokie krzewy, jak i trawy ozdobne. Rabaty w takim ogrodzie warto obsadzić wokół domu bądź stworzyć półki skalne i na nich posadzić rośliny, które preferują takie warunki. Zróżnicowanie terenu pozwoli lepiej wyeksponować niewielkie rośliny, które zostałyby zagłuszone przez wielkie okazy w dużym i przestronnym ogrodzie. W części ogrodu można zdecydować się również na sad. Oczywiście warto tę część oddzielić np. niewielkim płotkiem. Należy pamiętać, że decyzja o stworzeniu sadu wymaga dużego nakładu pracy. Nie będzie jej ubywać, a raczej przybywać, przy zbiorach czy porządkowaniu liści, a także szczepieniu drzew czy stosowaniu ochrony przed szkodnikami. Jeśli lubisz własnoręczne przetwory, świeżo wyciskane soki, to taki element z pewnością się sprawdzi. W innym przypadku lepiej pozostać przy roślinach ozdobnych.

Wybierz meble ogrodowe i zaplanuj strefę do przyjmowania gości

W dużym ogrodzie nie może zabraknąć również strefy odpoczynku. Postawienie dużej altany będzie dobrym pomysłem. W niej może stanąć ławka piwna, czyli doskonałe miejsce do biesiadowania. Taki mebel wyposażony jest od razu w dwa rzędy ławek po dwóch stronach stołu, zatem jest idealny do przyjmowania dużej ilości gości i organizowania grilla. Blisko tej strefy można stworzyć wędzarnię lub postawić gotową. Taki element będzie doskonale komponował się z ławką piwną. Można również postawić tam zamykanego grilla, który na co dzień może być schowany pod altaną. Jeśli masz do dyspozycji taras, to możesz również rozłożyć duży hamak, choć może on być rozpostarty także pomiędzy dwoma drzewami w ogrodzie. Sprawdzi się także duża huśtawka, którą koniecznie musisz zaopatrzyć w dużą miękką poduchę, która zapewni wygodę i ciepło w chłodniejsze wieczory. Taka strefa jest już prawie idealna. Brakuje tylko jednego…

Zadbaj o dobór oświetlenia, które podkreśli piękno ogrodu

Niewątpliwie oświetlenie jest tym, co podkreśla piękno aranżacji ogrodu. Warto zatem zdecydować się na lampy solarne, które są bardzo wygodne w użytkowaniu. Wystarczy wbić je w ziemię. Sprawdzą się przy ścieżkach w ogrodzie, a także jako podkreślenie rabat. Doskonałym elementem ocieplającym są także taśmy led, które mogą ozdabiać altanę ogrodową. Świetnie sprawdzą się także latarenki porozstawiane przy ścieżkach lub postawione na stole w ogrodowej altanie. W nich można umieścić świeczki zapachowe. Zamiast kwietnika można postawić tu zielnik. Sprawdzi się zwłaszcza świeża mięta, która będzie nie tylko orzeźwiającym dodatkiem do grillowanych warzyw, ale również będzie odstraszać komary.

Stworzenie funkcjonalnego ogrodu dla każdego oznacza co innego. Przedstawione przez nas rozwiązania, to tylko propozycje z których możesz skorzystać. Niewątpliwie dzięki nim stworzysz ogród przytulny i praktyczny zarazem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here